رشت-ایرنا-استاندار گیلان با تاکید بر لزوم توجه به توصیه ها و الزامات بهداشتی در شرایط شیوع کرونا در جامعه گفت: آیین‌های افتتاح طرح‌ها و پروژه‌ها طی دهه مبارک فجر؛ با حضور حداقلی، رعایت کامل دستورالعمل‌ها و به‌دور از شکل‌گیری تجمعات انسانی برگزار شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری گیلان؛  ارسلان زارع روز شنبه در جلسه ستاد استانی مدیریت کرونا، با گرامیداشت ۱۲ بهمن ، سالروز بازگشت بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی به میهن اظهار داشت: برگزاری جشن پیروزی انقلاب،  امسال از آن جهت دارای اهمیت است که دشمنان، ملت ایران را تحت فشارهای شدید اقتصادی و سیاسی قرار دادند اما مردم با ایستادگی، نشان دادند که با اتکال به قدرت لایزال الهی، ایستادگی و مقاومت و اراده ای راسخ از سختی ها عبور می کنند.

وی ادامه داد: نظام و دولت جمهوری اسلامی در جریان مقابله با کرونا با همکاری خوب مردم و در فضای شایسته توأم با وفاق و همدلی توانست الگوی مدیریت موفقی از مبارزه با این بیماری را به منصه ظهور برساند.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه با وجود تلاش‌های بی‌وقفه و همیاری منسجم کادر درمان و همه دستگاه ها و نهادها در مهار کرونا ، نگرانی‌هایی از خیز بیماری در گیلان وجود دارد، افزود: از هفته گذشته تا امروز ، علاوه بر شهرستان‌های رودسر و لاهیجان، صومعه‌سرا نیز به جمع شهرستان‌های دارای وضعیت نارنجی استان اضافه شد که نگران کننده است.

وی با تاکید بر این که باید کماکان ضمن رعایت توصیه های بهداشتی از سوی همه شهروندان و هم استانی ها، توجه به پروتکل ها در مناطق دارای وضعیت شکننده، فزون تر شود، گفت: هر زمان مسافرت ها افزایش یابد؛ تعداد مبتلایان پس از دو هفته روند صعودی پیدا می کند که براین اساس مهمترین راه پیشگیری از کرونا، علاوه بر رعایت پروتکل های بهداشتی، پرهیز از عادی انگاری ، تجمعات خانوادگی و کاهش ترددهای غیرضروری است.

استاندار  گیلان با بیان اینکه طبق اعلام وزیر بهداشت در جلسه امروز ستاد ملی؛ از اول تا هشتم بهمن ماه، میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور کاهش یافته، اظهار داشت: براساس این ارزیابی؛ بیشترین میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اماکن عمومی در حال حاضر مربوط به صنایع، معادن و ادارات و کمترین میزان مربوط به دفاتر پیشخوان، پاساژها و سامانه‌های مسافربری درون شهری است.

وی بر ضرورت تشدید نظارت ها و افزایش گشت های اصناف تأکید و تصریح کرد: باید مراقبت ها بیشتر و از عادی‌انگاری در رفتارهای اجتماعی و خانوادگی پرهیز شود.

استاندار گیلان با بیان این که طبق تاکید رهبر معظم انقلاب، مصوبات ستاد مدیریت کرونا، به مثابه قانون بوده و برای همگان لازم الاجراست، گفت: باید از ترددهای غیرضروری، شکل‌گیری اجتماعات انسانی و هر رفتار دیگری که طبق اظهار کارشناسان بهداشتی منجر به همه‌گیری ویروس و سرایت بیماری می‌شود، جلوگیری به عمل آید.

وی با یادآوری این نکته که کم توجهی به توصیه های بهداشتی، موج جدیدی از بیماری را شکل می‌دهد، گفت: صداوسیمای استان و کمیته رسانه و فضای مجازی نیز باید هشدارهای لازم در خصوص اهمیت رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی و نقش آنها در حفظ سلامتی جامعه از یکسو و تداوم فعالیت‌های مرتبط با معیشت مردم از سوی دیگر را بیان نمایند.

زارع با اشاره به اینکه طبق اعلام رئیس جمهوری و ستاد ملی مقابله با کرونا ، مراسم جشن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به صورت نمادین و با بهره گیری از ظرفیت های رسانه ای برگزار خواهد شد، گفت: آیین‌های افتتاحیه طرح ها و پروژه‌ها نیز با حضور حداقلی و با رعایت دستورالعمل های بهداشتی و به دور از شکل گیری تجمعات انسانی به نحو شایسته انجام شود.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه به واسطه گردشگر پذیربودن گیلان، از هم اکنون باید برای ایام پایانی سال و عید نوروز برنامه‌ریزی کنیم، خاطرنشان کرد: همانند سال گذشته، برپایی هرگونه چادر در پارک ها و میادین و نیز هرگونه پذیرش در مهمانسراها و اماکن دولتی ممنوع است.

در این جلسه رئیسان کمیته های ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا به بیان گزارشی از اقدامات صورت گرفته پرداختند.

گیلان با دو و نیم میلیون نفر جمعیت از متراکم ترین استانهای کشور ، از کانونهای گردشگری و از نخستین مناطق درگیر ویروس کرونا در کشور بود.