ایسنا/گیلان معاون میراث فرهنگی گیلان گفت: هتل فردوسی رشت به دوره پهلوی اول بر می‌گردد و قدمتی ۹۰ ساله دارد، پیگیر هستیم تا این بنای تاریخی حفظ شود.

ولی جهانی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص وضعیت هتل فرودسی رشت، اظهار کرد: قبل از ثبت شدن هتل فردوسی رشت در فهرست آثار ملی کشور، نامه‌ای از شهرداری به میراث استان مبنی بر تعریف ضوابط ارسال می‌شود.

معاون میراث فرهنگی گیلان با بیان اینکه هتل فردوسی رشت به دوره پهلوی اول بر می‌گردد و قدمتی ۹۰ ساله دارد لذا پیگیر هستیم تا با ثبت ملی این بنای تاریخی حفظ شود، افزود: مالک بنا در سال ۱۳۹۷ از میراث فرهنگی شکایت می‌کند که در نهایت رای دادگاه به نفع میراث ثبت می‌شود؛ اما مجدد مالک با عنوان تعمیرات شکایتی را به دیوان عدالت اداری ارائه می‌دهد که در نهایت شعبه دو دیوان عدالت اداری ثبت بنا را ابطال می‌کند.

وی با بیان اینکه مالک نمی‌تواند هتل فردوسی را تخریب کند، گفت: پیشنهاد می‌کنیم مالک با مراجعه به میراث فرهنگی از مزایای تسهیلات مشارکتی بهره‌مند شده و این بنای تاریخی را در قالب هتل بوتیک حفظ کند.

جهانی خاطرنشان کرد: در حال حاضر پیگیر هستیم تا خیابان شریعتی رشت و بناهای ارزشمند موجود را حدفاصل میدان شهرداری تا صیقلان ثبت ملی کنیم و این بنا هم در این محدوده قرار دارد، با ثبت این محدوده از ابنیه تاریخی موجود با نظارت میراث فرهنگی حفاظت و صیانت می‌شود.

انتهای پیام