رشت – ایرنا- مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان از بهره برداری افزون بر یکصد پروژه ارتباطی به ارزش یک هزار و ۸۷۰ میلیارد ریال در دهه مبارک فجر در استان خبر داد.

فرزاد توکلی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به  پروژه های قابل افتتاح و بهره برداری در دهه مبارک فجر در استان افزود:  بیش از ۷۰ پروژه از این طرح های ارتباطی قابل بهره برداری مربوط به بخش خصوصی و با اعتباری بالغ بر یک هزار و ۳۶۷  میلیارد ریال و ۳۰ پروژه دیگر توسط بخش دولتی با اعتبار ۵۰۳ میلیارد ریال به بهره برداری می‌رسد.

وی  تصریح کرد:  بخش قابل توجهی از پروژه های بخش دولتی مربوط به توسعه زیرساخت های شبکه دیتا در استان بوده و بخشی نیز مربوط به توسعه شبکه پهن باند و تلفن همراه در روستاهای کمتر توسعه یافته و پروژه های بخش خصوصی به طور عمده مربوط به توسعه شبکه پهن باند و تلفن همراه در مناطق روستایی و کم برخوردار است.

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گیلان  خاطر نشان کرد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در راستای اجرای عدالت ارتباطی و کاهش شکاف دیجیتالی بین شهر و روستا، تمام تلاش خود را به کار خواهد گرفت تا همسان سازی و ارائه سرویس و خدمات حوزه فناوری اطلاعات به صورت یکسان در تمام نقاط استان انجام  شود.

در حال حاضر افزون بر  یک هزار و ۷۹۰ سایت مخابراتی نسل سوم و یک هزار و ۶۰۰  سایت نسل چهارم در گیلان فعال و بیش از چهار میلیون و ۷۹ هزار مشترک تلفن همراه نیز در استان وجود دارد. همچنین  بیش از ۲ میلیون و ۶۱۳ هزار مشترک این استان از اینترنت  سیار و ثابت استفاده  می کنند.