کمبود خون؛ مساله‌ای که طی هفته گذشته خبرساز بود و نگرانی از به خطر افتادن جان بیماران به دلیل نبودن این اکسیر حیات‌بخش هموطنان‌ نوع دوست را روانه پایگاه‌های اهدای خون کرد…

به گزارش ایسنا، در هفته گذشته اعلام شد که ذخایر خون در برخی استان‌ها کاهش یافته و ذخایر استراتژیک خون به پنج روز رسیده است. بر همین اساس هم سازمان انتقال خون فراخوان اهدای خون داد و مردم نوع‌دوست کشورمان نیز مانند همیشه به داد بیماران رسیدند؛ به طوری که بسیاری از پایگاه‌های اهدای خون در کشور و به ویژه پایگاه‌های اهدای خون پایتخت مملو از جمعیتی شده بودند که برای اهدای خون‌شان آمده بودند.

این درحالیست که مراکز سازمان انتقال خون ایران به دلیل ضرورت رعایت فاصله گذاری اجتماعی ناچارند با تعداد تخت‌های کمتر داوطلبان اهدای خون را میزبانی کنند و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بتوانند علاوه بر تامین خون بیماران نیازمند خون، از شیوع بیماری کرونا در بین اهداکنندگان نیز جلوگیری کنند.

بر همین اساس هم دکتر بشیر حاجی‌بیگی_سخنگوی سازمان انتقال خون ضمن تقدیر از داوطلبان اهدای خون که در سخت ترین روزهای بحران کرونا و در آستانه اعمال دور جدیدی از محدودیت‌ها، در مراکز اهدای خون کل کشور حضور یافته‌اند، گفت: شیوع کرونا که ماه‌ها است کشور را درگیر و موجب کاستن از مراجعه داوطلبین اهدای خون به مراکز شده است، شباهتی به بحران های مقطعی زلزله، سیل و یا آتش سوزی های وسیع ندارد و از داوطلبین نوع دوست اهدای خون خواستاریم که به صورت مستمر و دست کم تا پایان فروکش این موج از شیوع کرونا با سازمان همراه باشند.

حاجی بیگی همچنین با بیان اینکه جمع آوری حجم بالایی از خون اهدایی و پذیرش مردم در تنها چند روز موجب کاهش آمار اهدای خون در روزهای بعد می شود، تصریح کرد: هر اهداکننده خون پس از اهدا دست کم تا سه ماه بعد امکان اهدای خون نخواهد داشت و این موجب می شود که در ماه های بعد که پیش بینی می شود روزهای سخت تری از نظر شیوع کرونا نیز باشد، با مشکل کمبود اهداکننده خون مواجه شویم.

وی تاکید کرد: از طرفی فرآورده های خون اهدایی مانند پلاکت تنها سه روز قابلیت نگهداری در کیسه های خون را دارد و اهداکنندگان گرامی خون ضروری است همواره متناسب با میزان مصرف روزانه بیمارستان ها با سازمان انتقال خون ایران همراه باشند.

بنابراین مردم باید توجه داشته باشند که در شرایط بحرانی کرونا، اهدای خون را نه فقط برای یک روز، بلکه به عنون کاری مستمر انجام دهند تا نه با کاهش ذخایر خون مواجه شویم و نه با ازدحام زیاد در پایگاه‌های اهدای خون. البته سازمان انتقال خون کشور برای این موضوع چاره‌اندیشی کرده و سامانه نوبت‌دهی اینترنتی را راه‌اندازی کرده است.

بر این اساس به گفته سخنگوی سازمان انتقال خون، مردم می‌توانند قبل از مراجعه برای اهدای خون به سامانه نوبت دهی اینترنتی به آدرس nobatdehi.ibto.ir سری زده و با اخذ نوبت در ساعاتی که مراکز اهدای خون خلوت‌ترند، به آن‌ها مراجعه کنند.

در عین حال باید در نظر داشته باشیم که مردان چهار بار و زنان سه بار در سال می‌توانند خون‌شان را اهدا کنند بدون اینکه دچار مشکل شوند. بنابراین به راحتی می‌توان برای اهدای خون برنامه‌ریزی کرد و با اخذ نوبت دهی اینترنتی اقدام کرد تا هم بیماران بدون خون نمانند و هم مردم بتوانند در شرایطی ایمن و با صرف کمترین زمان اقدام به اهدای خون کنند.

انتهای پیام