رشت – ایرنا – مدیرکل دامپزشکی گیلان گفت: پایش روزانه بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در این استان در حال انجام است و تاکنون موردی از این بیماری گزارش نشده است.

دکتر سهراب عاقبتی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پایش این بیماری در طیور بومی، صنعتی و پرندگان حیات وحش استان گیلان در حال انجام بوده و شبکه های دامپزشکی با دریافت هر گونه گزارش تلفات غیرعادی نسبت به انجام بازدید و در صورت لزوم نمونه برداری اقدام می کنند.

وی بیان داشت: برای پیشگیری از انتشار عامل بیماری شبکه های دامپزشکی آموزش و اطلاع رسانی به ویژه در گروه های هدف را در دستور کار خود دارند.

عاقبتی خاطر نشان کرد:باید شهروندان و روستاییان گیلان پرندگان خود را در جایگاه های محصور نگهداری کنند و از تماس مستقیم با پرندگان زنده به ویژه در حیات وحش خودداری کنند.

مدیرکل دامپزشکی گیلان از مردم خواست تا هر گونه تلفات غیرعادی در پرندگان را در اسرع وقت به شبکه های دامپزشکی در مناطق مختلف استان اطلاع دهند.

بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از بیماری های واگیر و کشنده پرندگان است که توسط ویروس نوع A که تمایل زیادی به سلول های مخاطی به ویژه دستگاه تنفس و گوارش دارد، ایجاد می شود.