رشت – ایرنا – مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان گفت: با توجه به شیوع بحران کرونا طرح های نوآورانه ای در استان برنامه ریزی شد که بر اساس اجرای این طرح ها کتاب ها به در خانه علاقمندان تحویل شود که یکی از آنها " کتاب دوخان " است.

پریسا کرمی روز پنجشنبه  در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه دوخان در زبان گیلکی به معنای فراخواندن یا صدا زدن است، افزود: اهتمام به فرهنگ بومی و زبان مادری و همچنین توجه دادن نسل جوان به این موضوع از اولویت های فرهنگی است و در قالب طرح یادشده اعضای کتابخانه‌ها با سفارش تلفنی و یا اینترنتی کتاب های درخواستی خود را با رعایت شیوه نامه های بهداشتی درب منزل دریافت می‌کنند.
وی اظهار داشت: «کتاب دوخان» در شهرستان‌های دارای وضعیت قرمز و نارنجی اعلامی از سوی ستاد مقابله با بیماری کرونا به صورت رایگان اجرا می شود و در شهرستان‌های دارای وضعیت زرد، آبی و سفید با تخفیف ویژه از سوی ناوگان حمل و نقل اینترنتی مشارکت کننده در اجرای این طرح همراه خواهد بود.
وی با بیان اینکه این طرح در مرحله اول در شهر رشت اجرا می شود گفت: علاقمندان می توانند با مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان به نشانی www.gilanpl.ir و یا تماس تلفنی با کتابخانه عمومی خاتم الانبیاء (ص) رشت به شماره تلفن ۳۳۲۳۳۳۱۹ از این امکان جدید بهره مند شوند.
کرمی با تاکید بر اینکه طرح یادشده در دوران پسا کرونا نیز قابل اجراست گفت: رسالت نهاد کتابخانه‌های عمومی فراهم‌سازی زمینه دسترسی آسان مخاطب به منابع است که در این ایام برنامه‌های جمعی در قالب پاتوق بر بستر فضای مجازی برگزار می‌شود.
وی با بیان اینکه این نهاد با ایجاد ۶۸ صفحه مجازی توسط کتابداران به آگاهی بخشی و تولید محتوا در این شبکه ها می پردازد، افزود: شیوع ویروس کرونا در جهان مانع حضور مردم در اجتماعات شده و فعالیت کتابخانه های عمومی نیز به فضای مجازی هدایت شده است.
وی تاکید کرد: در شرایط کنونی یکی از مهمترین رسالت های کتابخانه های عمومی حفظ ارتباط دوسویه با اعضاء، مردم و نیز نخبگان فرهنگی جامعه است.
یک میلیون و یکصد نسخه کتاب در کتابخانه های عمومی سراسر استان موجود است و بیش از ۵۰ هزار نفر عضو کتابخانه‌های عمومی گیلان  هستند.