رشت – ایرنا – نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت گفت: نماز باعث تعالی روح انسان و پاکی و طهارت جامعه و برقراری قسط و عدالت می شود.

آیت الله رسول فلاحتی روز چهارشنبه در ششمین اجلاس نماز استان گیلان  در سالن اجتماعات استانداری گیلان اظهار داشت: در اکثر جاهایی که در قرآن کریم کلمه نماز آمده ، کلمه زکات نیز ذکر شده که این امر ثابت می کند که نماز و زکات باید با هم در جامعه گسترش یافته چون باعث ایجاد یک جامعه سالم خواهد شد.

وی ادامه داد: البته زکات دو معنی دارد که معنی لغوی آن رشد و نمو است و معنی اصطلاحی آن نیز اهدای بخشی از اموال در ۹ مورد به فقرا می باشد که این امر  باعث ریشه کنی فقر و بهبود شرایط اقتصادی و اجتماعی می شود.

نماینده ولی فقیه در استان گیلان خاطرنشان کرد:  اگر در جامعه ای نماز برپا شود اما به زکات توجه و به آن اهمیت داده نشود ، آن نماز،  اثرگذار نیست و به طور حتم مورد قبول نیز قرار نمی گیرد و نماز در کنار زکات ارزشمند است.

همچنین در ادامه این جلسه حجت الاسلام سید ابوطالب حجازی رئیس ستاد اقامه نماز گیلان با اشاره به اهمیت برپایی نماز در مدارس و ادارات  اظهار داشت: آن چیزی که ستاد انتظار دارد و یک امر قانونی است و در بخش نامه نیز آمده، برپایی هرچه باشکوه تر اقامه نماز جماعت در ادارات و نهادها و همچنین مدارس است.

وی افزود: به همین دلیل باید فرهنگ نماز جزیی از دروس در مقاطع مختلف از پیش دبستانی تا دانشگاهی باشد و همچنین معلمان و دبیران می توانند از امکانات موجود استفاده کرده و دانش آموزان را بیبشتر جذب نماز کنند.

وی ادامه داد: در همین راستا باید در ادارات نیز فرهنگ نمازخوانی بیش از پیش گسترش یابد و همچنین بهترین مکان در ادارات برای نمازخانه درنظر گرفته شود و در کتابخانه ها نیز، یک جایگاه ویژه برای کتاب های مربوط به نماز گذاشته شود.

رئیس ستاد اقامه نماز استان گیلان به برگزاری مسابقه نمازخوانی اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به درپیش بودن دهه فجر و سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، یکدروه مسابقه نمازخوانی را در ادارات و نهادهای استان گیلان برگزار می کنیم .

همچنین مدیرکل اداره آموزش و پرورش استان گیلان در ادامه ششمین اجلاس نماز استان گیلان به مدارس دارای نمازخانه اشاره و اظهار کرد: هم اینک در ۲ هزار و ۲۶ مدرسه در استان گیلان نمازخانه دایر است که ۱۲۱ مدرسه از مساجد مجاور برای اقامه نماز استفاده می شود.

محمد رحمتی افزود: همچنین ۸۵۲ مدرسه در استان گیلان فاقد نمازخانه هستند که از این تعداد در حال حاضر، ۱۸ باب نمازخانه در حال ساخت می باشد و امیدواریم  در سایر مدارس فاقد نمازخانه نیز، این مکان مقدس دایر شود.

وی ادامه داد: برای اقامه نماز در مدارس استان گیلان از یکهزار و ۸۵۲ همکار فرهنگی به عنوان پیش نماز استفاده می کنیم و همچنین ۲۲۷ نفر نیز از روحانیون محترم در این امر استفاده می شود که این روحانیون به عنوان پیش نماز در مدارس حضور می یابند. 

در پایان این اجلاس نیز از ادارات برنامه و بودجه ، شرکت توزیع برق، بنیاد شهید و امور ایثارگران ، تعاون ، کار و امور اجتماعی ، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و دانشگاه علوم پزشکی گیلان به پاس فعالیت مناسب در  برپایی نماز جماعت با اهدای لوح تقدیر و جوایزی، تقدیر شد.

ششمین اجلاس نماز در گیلان با عنوان پیوند نماز ، خانه ، مدرسه و مسجد با حضور آیت الله رسول فلاحتی نماینده ولی فقیه در استان گیلان و امام جعمه رشت، ارسلان زارع استاندار  گیلان و سایر مدیران و روسای ادارت این استان برگزار شد.