ایسنا/گیلان معاون استاندار گیلان، با اشاره به نگاه ویژه نظام جمهوری اسلامی به بانوان، اضافه کرد: نظام جمهوری اسلامی زن را به عنوان همسر، مادر و مدیر می شناسد و خوشبختانه هر سالی که از عمر پربرکت انقلاب می گذرد، شاهد پررنگ تر شدن نقش و جایگاه بانوان هستیم.

محمود قاسم نژاد در نشست مشاوران امور بانوان فرمانداری ها و دستگاه های اجرایی استان که در سالن غدیر استانداری گیلان برگزار شد، با بیان اینکه زنان نیمی از جمعیت جامعه را تشکیل می دهند، اظهار کرد: زنان و مردان به عنوان سرمایه اجتماعی در کار هم از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند.

وی با اشاره به فرهیختگی زنان در عرصه های فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی، افزود: باید به نقش و جایگاه زنان در جامعه بیشتر پرداخته شود؛ البته در فرهنگ و آیین ما نقش زن و مادر بسیار پررنگ بوده و رسالت پرورشی مادران غیر قابل انکار است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری گیلان، با بیان اینکه مادران با تربیت فرزندان سالم جامعه سالم را رقم می زنند، عنوان کرد: مفهوم همسری و مادری با آرامش خانواده پیوند خورده و این آرامش در وجود زنان متجلی شده است.

قاسم نژاد، با اشاره به نگاه ویژه نظام جمهوری اسلامی به بانوان، اضافه کرد: نظام جمهوری اسلامی زن را به عنوان همسر، مادر و مدیر می شناسد و خوشبختانه هر سالی که از عمر پربرکت انقلاب می گذرد، شاهد پررنگ تر شدن نقش و جایگاه بانوان هستیم.

وی افزایش میزان مشارکت زنان در عرصه های مدیریتی نسبت به ادوار گذشته را نشان دهنده توجه دولت تدبیر و امید به نقش آفرینی زنان دانست و گفت: متاسفانه نقش زنان در اشتغال و اقتصاد جامعه مغفول مانده است لذا باید جایگاه اقتصادی زنان را به منصه ظهور و بروز بگذاریم.

معاون سیاسی استاندار گیلان، با بیان اینکه زنان باید درآمد مستقل از امور خانه داشته باشند، تاکید کرد: امروز زنان می توانند مکمل درآمدهای خانوار باشند و در کنار استقلال مالی، اقتصاد خانواده را شکوفا کنند.

وی با بیان اینکه زنان فعال در عرصه های اقتصادی در حوزه مشارکت های اجتماعی، فرهنگی، تربیتی، دینی و آموزشی نیز نقش مهمتری ایفا می کنند، گفت: مادر خانواده در صورت برخورداری از استقلال مالی می تواند هزینه بیشتری را صرف آموزش و تربیت فرزندان کند.

قاسم نژاد، از دیگر پیامدهای مشارکت اجتماعی و اقتصادی زنان را ایجاد امید و نشاط دانست و تصریح کرد: حضوز بانوان در بخش تولید و اشتغال، حس موثر بودن در جامعه را به آنان می دهد و به دنبال ایجاد بالندگی، برای پذیرش پست های مدیریتی آماده می شوند.

معاون سیاسی استاندار گیلان، خواستار افزایش، معرفی و حمایت از صندوق های خرد زنان شد و خاطرنشان کرد: خانواده های بی سرپرست و بدسرپرست و افراد آسیب دیده اجتماعی در حوزه طلاق و اعتیاد نیازمند دانش و آگاهی هستند لذا می توانیم با برگزاری کارگاه های روان شناسی و جامعه شناسی و پزشکی آسیب های اجتماعی خانواده به ویژه زنان را کم کنیم.

وی همچنین بر لزوم توجه به سازمان های مردم نهاد در بخش های زیست محیطی و کشاورزی و امداد و نجات و… ویژه بانوان شد و خاطرنشان کرد: اگر از هر شهرستان ۱۰۰ زن در حوزه امداد و نجات بحران های طبیعی آموزش ببینند، از بسیاری از خسارات جلوگیری می شود.

قاسم نژاد، با اشاره به فرارسیدن ایام الله دهه فجر و تقارن این ایام با شیوع بیماری کرونا، گفت: در سال جاری برنامه های اجتماع محور در قالب راهپیمایی ۲۲ بهمن نخواهیم داشت لذا رژه خودرویی و موتوری به مناسبت چهل ودومین سالگرد پیروزی انقلاب در سراسر استان به راه خواهد افتاد.

وی آحاد ملت ایران را سهیم در انقلاب و نظام اسلامی دانست و اظهار کرد: انقلاب اسلامی یک انقلاب مردمی بوده و همواره به مردم تکیه دارد لذا باید این سرمایه اجتماعی را حفظ کنیم. در آستانه انتخابات ریاست جمهوری قرار داریم و باید زمینه حضور یک رئیس جمهور با پشتوانه آرای بالای مردمی را در عرصه های داخلی و خارجی فراهم کنیم.

انتهای پیام