ایسنا/گیلان مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر گیلان، با بیان اینکه ۸۵ هزار گیلانی ۱۸ تا ۵۰ سال تحت پوشش این بیمه هستند، اظهار کرد: تاکنون ۳۰۰۰ نفر بازنشسته، از کار افتاده و فوت شده اند و خانواده های آنان از بیمه استفاده می کنند.

هانی قلی پور در نشست مشاوران امور بانوان فرمانداری ها و دستگاه های اجرایی استان که در سالن غدیر استانداری گیلان برگزار شد، با اشاره به اصل ۲۹ قانون اساسی مبنی بر تامین بیمه اجتماعی، اظهار کرد: به دنبال تشکیل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، بیمه افراد ۱۸ تا ۵۰ سال ساکن در روستاها و مناطق عشایری و شهرهای دارای جمعیت زیر ۲۰ هزار نفر آغاز شد.

وی شش میلیون نفر در کشور را مشمول بیمه اجتماعی کشاورزان و روستاییان دانست و متذکر شد: حداکثر سن برای بیمه شدن ۵۰ سال می باشد و ۶۵ سالگی سن بازنشستگی است.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر گیلان، با اشاره به وجود ۵۰ شهر زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت در گیلان، افزود: با کمک دولت کشاورزان، روستاییان و عشایر در صورت بازنشستگی، از کار افتادگی و فوت حقوق دریافت خواهند کرد.

قلی پور، با بیان اینکه در حال حاضر ۱۰۰ کارگزاری این صندوق در کلیه شهرهای گیلان فعالیت می کنند، گفت: روستاییان به صورت سالانه مبلغ ۳۳۰ هزار تومان یا ۸۴۰ هزار تومان را پرداخت خواهند کرد و سهم دولت دو برابر این مبلغ است. در واقع روستاییان می توانند براساس وسع مالی خود یکی از این دو پرداختی را انتخاب و به همان میزان حقوق بازنشستگی، از کار افتادگی یا فوت دریافت کنند.

وی با اشاره به رایگان بودن بیمه سلامت برای روستاییان مشمول بیمه اجتماعی، اضافه کرد: در صورت رخ دادن حوادث طبیعی و غیر مترقبه، بیمه شدگان تا دو سال معاف از پرداخت حق بیمه هستند.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان گیلان، از معرفی مددجویات تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر خبر داد و عنوان کرد: با همکاری معاونت زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری، زنان سرپرست خانوار روستایی و عشایر تحت پوشش بیمه اجتماعی قرار می گیرند.

قلی پور، با بیان اینکه ۸۵ هزار گیلانی ۱۸ تا ۵۰ سال تحت پوشش این بیمه هستند، اظهار کرد: تاکنون ۳۰۰۰ نفر بازنشسته، از کار افتاده و فوت شده اند و خانواده های آنان از بیمه استفاده می کنند لذا فرمانداران و بخشداران با کارگزاری ها همراه شوند و مردم را در جریان این بیمه قرار دهند.

انتهای پیام