ایسنا/گیلان استاندار گیلان با تأکید بر اینکه ترویج اقامه نماز باید از نهاد خانواده و از درون خانه ها آغاز شود، به نقش مهم آموزش و پرورش در ترویج نماز بین دانش آموزان اشاره و تأکید کرد که معارف اسلامی با شیوه هایی هنرمندانه و در بستر فضای مجازی، به نسل جوان منتقل شود.

ارسلان زارع امروز در ششمین اجلاس ستاد استانی نماز که با موضوع «پیوند نماز، خانه، مدرسه و مسجد» از طریق ارتباط تصویری در سالن غدیر استانداری برگزار شد؛ با بیان اینکه این اجلاس به عطر بالاترین عمل یک مؤمن و مسلمان یعنی نماز معطر است، افزود: شاید بتوان همه دین را در دو کلمه پرستش و نیایش خلاصه کرد؛ پرستش، جوهر اسلام و باطن و حقیقت دین و نیایش، صورت زیبای آن پرستش است.

وی به فرمایش نبی مکرم اسلام (ص) مبنی براینکه نماز چهره دین اسلام است اشاره و خاطرنشان کرد: نماز را می‌توان پرچم دین دانست و همانگونه که کشورهای جهان با پرچم‌شان شناخته می‌شوند، دین بدون نماز قابل شناخته شدن نیست.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به اینکه تعبیرات قرآن درباره نماز تنها برای دین مبین اسلام نیست، بلکه در همه ادیان الهی وجود دارد و ۹۰ بار به صورت مستقیم در قرآن به نماز تأکید شده ، گفت: خداوند در سخن با حضرت موسی(ع) و در اولین دستورات به او، برپا داشتن نماز را سفارش می‌کند و زمانی که حضرت عیسی(ع) در کودکی سخن می‌گوید و حقانیت خود و طهارت مادرش حضرت مریم را اعلام می‌کند، می‌گوید که خداوند به من امر به نماز کرده است.

وی با بیان اینکه نماز عبادتی است که از وقت‌شناسی، مکان‌شناسی، پاکی جسم و جان، نظم و ترتیب و خدای رحمان و رحیم آغاز می‌شود، اظهار کرد: براین مبنا از پیروان دینی که در ۲۴ ساعت شبانه‌روز بارها خداوند را با رحمتش یاد می‌کنند، انتظاری جز خصلت های راستگویی، مهربانی، خوش اخلاقی، صداقت و ادای امانت نیست.

استاندار گیلان خاطرنشان کرد: هیچ امری جز نماز و تکیه به لطف و رحمت خداوند نمی‌تواند یک ملت را به تعال برساند و در برابر توطئه دشمنان و فشار اقتصادی علیه نظام، دولت و ملت ایران حفظ کند چراکه نماز، مظهر دین و قدرت ماست.

وی به موضوع برگزاری این اجلاس یعنی پیوند نماز، خانه، مدرسه و مسجد نیز اشاره کرد و گفت:  معتقدم نماز باید از کانون خانواده و درون خانه‌ها آغاز شود چرا که اساس و بنیان تربیت نماز در خانواده است و رفتار و عمل والدین، فرزندان را به نماز دعوت می‌کند.

زارع با بیان اینکه علاوه بر خانواده، آموزش و پرورش بزرگترین وظیفه را در ترویج نماز بر عهده دارد، افزود: همواره بیان کرده ام که بسیاری از هزینه های فرهنگی را بجای صرف هزینه‌های مختلف در بخش‌های گوناگون باید در مقطع دبستان انجام دهیم چراکه در این مقطع؛ شاکله و شخصیت‌ها ساخته می‌شود.

وی به ارائه هرساله پژوهش مرتبط با موضوع اجلاس نماز و کسب رتبه در سطح کشوری اشاره کرد و ادامه داد: کارشناسان خبره باید با دقت براین امر مهم اهتمام ورزند و بررسی کنند که چگونه دانش‌آموزان را به نماز و حضور در جماعت، ترغیب و تشویق کنیم.

نماینده عالی دولت در گیلان به تأکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر قرارداشتن نوجوانان و جوانان کشور در مقابل هجمه جنگ نرم دشمنان اسلام اشاره و اضافه کرد: در دنیای امروز که فرزندان این مرز و بوم در معرض آماج برنامه های ضدفرهنگی دشمنان هستند باید با استفاده از ابزارهای الکترونیکی و نرم افزارهای متنوع در بستر فضای مجازی، معارف اسلام ناب محمدی(ص) را با شیوه های هنرمندانه و جذاب به آنان منتقل کرد.

وی با اشاره به اینکه علاوه بر آموزش و پرورش از صدا و سیمای مرکز استان، اصحاب رسانه، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان های مردم نهاد و فعالان مذهبی و دینی انتظار پویایی بیشتری می رود، گفت: نباید به نماز جز ابزاری برای تقرب به خداوند نگریسته شود چراکه نماز، وظیفه، افتخار، عظمت انسان و استعانت از خداوند است.

استاندار گیلان نماز جماعت را جزو سفارشات موکد پیامبر گرامی اسلام و ائمه اطهار دانست و با بیان اینکه هدف از اقامه نماز علاوه بر تقویت روح، اجتماعی کردن جامعه و تعالی آن است، گفت: براین مبنا باید به جریان برگزاری نماز جماعت در دستگاه‌های اجرایی استان شکوه بخشید و جلسات ستاد اقامه نماز همچون گذشته در استان و شهرستان‌ها براساس تقویم زمانی با محوریت فرمانداران برگزار شود.

وی با تأکید بر اینکه باید در هر مکانی به ویژه دستگاه های اجرایی بهترین مکان برای برگزاری نماز اختصاص یابد، افزود: در شورای برنامه ریزی و توسعه استان و کمیته های برنامه ریزی شهرستانی علیرغم محدودیت های اعتباری برای تجهیز، تعمیر و تکمیل پروژه های نیمه تمام این حوزه اختصاص اعتبار صورت می گیرد و در بودجه ۱۴۰۰ نیز استمرار دارد.

استاندار گیلان همچنین در خصوص تنظیم وقت جلسات و دقت در رعایت زمان حرکت سفرهای هوایی و زمینی و عدم تداخل با وقت نماز نیز تأکید کرد.

زارع به گردشگرپذیر بودن گیلان و اینکه با فروکش کردن بیماری کرونا، میلیون‌ها نفر گردشگر در طول سال همچون گذشته به استان وارد می شوند، اشاره و اضافه کرد: لازم است بازدیدهای میدانی علاوه بر اداره‌کل راهداری و حمل و نقل جاده ای توسط شهرداری ها نیز از نمازخانه های بین راهی، رستوران ها، پارک ها و اماکن عمومی به صورت مستمر انجام گیرد و ضمن رفع نواقص، شرایط لازم برای اقامه نماز بین راه و شهرها فراهم شود.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که همه توفیق آن را داشته باشیم خادمان نماز، مساجد، اسلام و قرآن و خادمان خوبی برای مردم باشیم.

انتهای پیام