رشت-ایرنا-فرماندار شهرستان آستانه اشرفیه با بیان این که ورود سرمایه گذاران بخش خصوصی جهت ایجاد و راه اندازی صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی توسعه این بخش را به همراه دارد بر حمایت از این سرمایه گذاران تاکید کرد.

حمید رضایی روز دوشنبه در حاشیه بازدید از یک واحد فرآوری بادام زمینی این منطقه در گفتگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بادام زمینی به عنوان یکی از محصولات  مهم و استراتژیک، نقشی موثری در رونق اقتصادی این شهرستان دارد.

وی با بیان اینکه این شهرستان از وجود ۲ هزار و ۵۰۷ هکتار از زمین های زیر کشت بادام زمینی بهره مند است خاطر نشان کرد: سالانه بیش از ۱۵ هزار تن پیله تر بادام زمینی در این شهرستان تولید و به بازارهای مصرف عرضه می شود.

به گفته وی  بادام زمینی هم اکنون بیشتر به عنوان تنقلات ،  آجیل و مصارف شیرینی پزی مورد استفاده قرار می گیرد و این در حالی است که  می توان با ایجاد صنایع تبدیلی از این محصول در تولید محصولات آرایشی ، بهداشتی ، شیمیایی استفاده کرد .

کشت بادام زمینی همه ساله در اواسط اردیبهشت ماه توسط بادامکاران شهرستان آستانه اشرفیه انجام و از اواسط اردیبهشت ماه عملیات برداشت این محصول آغاز می شود.

محصول بادام زمینی این منطقه از نوع گلی است و کورکاء ، نقره ده ، تمچال ، پرکاپشت مهدیخانی ، خوشکاروندان و استخر بیجار از مهمترین مراکز کشت و تولید بادام زمینی این شهرستان  به شمار می روند.

شهرستان آستانه اشرفیه در شرق استان گیلان با داشتن دو بخش مرکزی و بندرکیاشهر دارای ۱۰۵ روستا و حدود ۱۰۸ هزار نفر جمعیت است.