آستارا – ایرنا – مدیرکل گمرک آستارا گفت: این اداره کل با صادرات ۵۹۱ میلیون دلار کالای غیرنفتی در سال جاری، رتبه دوازدهم را در بین ۹۵ گمرک کشور به خود اختصاص داده و از نظر تعداد اظهارنامه‌های کالاهای صادراتی نیز جایگاه سوم را دارد.

به گزارش خبرنگار ایرنا کریم رسولی روز دوشنبه در آئین گرامیداشت روز جهانی گمرک (۶ بهمن) در فرمانداری آستارا اظهار کرد: ۵۹۱ میلیون دلار کالای غیر نفتی در ۱۰ ماه نخست امسال از گمرک این شهرستان صادر شده و این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۵ درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: امسال ۱۳۳ میلیون دلار کالا از گمرک وارد شده و ۵۰ درصد واردات از طریق مرز ریلی صورت گرفته و ۷ هزار واگن کالای وارداتی با ۲۱ هزار کامیون از بارانداز ریلی حمل و نقل شده و در سه مرز زمینی، ریلی و دریایی آستارا ۷۰۰ میلیون دلار کالا ترانزیت شده است.

وی افزود: فعالیت گمرک آستارا و مرزبانان اقتصادی این شهرستان در کشف و مبارزه با مواد مخدر چشمگیر است و در تابستان امسال ۳۲۴ کیلوگرم هروئین در مرز آستارا پیش از خروج از کشور کشف شد و فعالیت کارکنان گمرک توسط استانداری و شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر گیلان مورد قدردانی قرار گرفت.

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی فرماندار آستارا هم در این آئین گفت: مرز آستارا در ایام کرونا و اوج تحریم های ظالمانه، در صادرات و واردات کالا فعالیت چشمگیری داشت و همچنان دارد و از این فرصت ملی باید با تکیه بر توان تولید داخلی، برای رونق تجارت خارجی استفاده شود.   

سعید میرقربانی افزود: گمرک آستارا در زمینه رونق و جهش تولید نقش آفرین است و تسهیل امور صادرات و تکمیل زیرساخت های اقتصادی در آستارا اهمیت دارد و واردات و صادرات کالاها باید با سرعت بیشتری انجام شود.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان و مرز جمهوری آذربایجان واقع شده و اداره کل گمرک آستارا در سه مرز زمینی، دریایی و ریلی این شهرستان به صورت شبانه روزی فعال است.