رشت-ایرنا-فرماندار املش در جلسه حفاظت از منابع آب فرمانداری این شهرستان بر ضرورت تسریع در ساماندهی سردهنه کانالهای آب زراعی تاکید کرد.

محمد رنجبر نیاول در این جلسه اظهار داشت:ساماندهی سردهنه های آب کشاورزی باید در دستور کار مسئوولان دست اندر کار این حوزه قرار بگیرد تا کشاورزان در فصل کشاورزی دچار مشکل نشوند.

وی با تأکید بر این نکته که باید آب منطقه ای هرسال حداقل یکی از سر دهنه کانالهای  آب کشاورزی را از حالت سنتی  به شکل مدرن ساماندهی کند افزود: باید ساماندهی رودخانه های کیارود،شلمانرود و جورکاسر هرچه سریع تر انجام گیرد.

وی با اشاره به اینکه شالیکاران هر روستا نسبت به تعیین آب گذاران زمین های کشاورزی اقدام کنند تصریح کرد:مسئولان جهاد کشاورزی و شالیکاران نیز اقدام لازم برای لایروبی انهار کشاورزی را مدنظر قرار دهند تا در موقع بحران و تنش آبی با مشکل مواجه نشوند چنانکه در سال گذشته در روستای چمنستان املش به علت همین مشکل ،کشاورزان شالیکار دچار بحران شده بودند.

رنجبر در ادامه سخنانش گفت:مسئولان جهادکشاورزی و آبیاری و شالیکاران پیش از آغاز فصل زارعی ایستگاههای پمپاژ آب و چاههای آب کشاورزی را بررسی و در صورت وجود نقص نسبت به رفع به موقع آنها اقدام کنند تا بعد با مشکل مواجه نشوند.

عبدالله زاد مسئوول حفاظت از منابع آب جهاد کشاورزی شهرستان املش گفت:برای مدیریت منابع آب کشاورزی شهرستان املش امسال ۴۹۰ میلیون تومان اعتبار داریم که باید برای اجرای ۴ پروژه  شامل حفر یک حلقه چاه در روستای چمنستان،پرداخت بخشی از مطالبات پیمانکاران،ساماندهی رودخانه ها  هزینه شود.

اهدای ۶۵ بسته کمک معیشتی به نیازمندان املش 

رییس کمیته امداد املش از اهدای ۶۵ بسته سبد کالای خوراکی هریک به ارزش ۲۵۰ هزار تومان بین خانواده های نیازمند املشی توزیع شد.

حسین ملکی اظهار داشت:به همت مرکز نیکوکاری مسجد امام حسین میان محله املش و خیرین محلی ۶۵ بسته سبد کالا شامل:چای، روغن، قند ، مایع ظرفشویی، سویا،ماکارونی،رب گوجه و پودرلباسشویی هریک به ارزش ۲۵۰ هزار تومان در مجموع ۱۶ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان جمع آوری و بین خانواده های نیازمند شناسایی شده شهر املش توزیع شد.

شهرستان املش با ۳ هزار و ۵۰۰ هکتار مزارع شالیکاری ، با ۲ بخش مرکزی و رانکوه و ۴۴ هزار نفر جمعیت در۷۰ کیلومتری شرق مرکز گیلان واقع شده است.