رشت- ایرنا – فرمانده سپاه ناحیه رضوانشهر گفت: در راستای طرح همگام با کشاورز برای ۵۰ نفر از بسیجیان این شهرستان گواهینامه آزمون خاک صادر شد تا به کمک ارتقا بخش کشاورزی و افزایش تولید در اراضی شالیزاری بشتابند.

 سرهنگ سید جلیل قاسمی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در رضوانشهر افزود: این شهرستان دارای بیش از ۱۰ هزار هکتار زمین زیر کشت انواع برنج است که تا کنون اطلاعات ۴ هزار هکتار از این اراضی توسط کشاورزان رضوانشهری وارد سامانه رصد امنیت غذایی شده و در این زمینه رتبه نخست استان را دارد.

در راستای ارتقا کشت برنج و راندمان محصول در واحد سطح اجرای طرح نمونه برداری و آزمون خاک شالیزاری در استان توسط جهاد کشاورزی با کمک گروه های جهادی اجرا می‌شود.

 فرمانده سپاه رضوانشهر در زمینه ارائه آموزش های لازم برای بسیجیان این شهرستان در اجرای این طرح گفت: تعداد ۵۰ نفر از بسیجیان مناطق مختلف رضوانشهر و پره سر در این رابطه بیش از ۵۰۰ ساعت دوره های مربوط به آزمون خاک را فراگرفتند .

 سرهنگ قاسمی همچنین با اشاره به دیگر اقدامات و خدمات طرح همگام با کشاورز از سوی بسیج در این مناطق گفت: در سطح ۷۱ روستای رضوانشهر و پره سر کشت برنج انجام می شود و ۴۱ مربی هم اکنون با این طرح همکاری می کنند.

 فرمانده سپاه رضوانشهر به آزمون های خاک طی سه سال اخیر در سطح این شهرستان اشاره کرد و گفت: طی سال ۹۷ به میزان ۱۸۱ نمونه، در سال ۹۸هم ۱۵۰ نمونه سال ۹۹ ۸۸ نمونه و پیشنهاد سال ۱۴۰۰ نیز ۲۰۰ نمونه می باشد.

 وی با اشاره به موضوع خدمات اجتماعی سپاه برای کشاورزان گفت: طی سال ۹۸ تا ۹۹ به میزان ۴ تن و ۳۰۰ کیلوگرم کود و ۷۵ کیلوگرم بذر شلتوک اصلاح شده از نوع محلی هاشمی بین کشاورزان مناطق مختلف رضوانشهر و پره سر توزیع شده است.

 شهرستان رضوانشهر با حدود ۸۰ هزار نفر جمعیت و ۱۲۰ روستا در ۷۰ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع شده است و تعداد بهره بردار و برنجکار در این شهرستان بیش از ۱۲ هزار خانوار می باشد.