آستارا – ایرنا – سرپرست جهاد کشاورزی آستارا از پرداخت ۱۰ میلیارد و ۶۸۷ میلیون ریال تسهیلات خرید ماشین‌آلات کشاورزی به ۹ بهره‌بردار، برای ترویج مکانیزاسیون زراعت و افزایش بهره‌وری محصولات خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایرنا ساسان کارجویان روز یکشنبه در اداره جهاد کشاورزی آستارا گفت: میزان تسهیلات بر اساس نوع ماشین آلات، متغیر و نسبت به مدت مشابه سال قبل، حدود ۳۵ درصد افزایش یافته و کشاورزان معرفی شده به بانک، کمباین برنج، تراکتور، نشاءکار و دروگر خریدند.

وی اظهار کرد: این تسهیلات با نرخ سود ۱۵ درصد، از خدمات دولت به کشاورزان و زارعان زحمتکش است و تجهیز و توسعه ماشین آلات زراعی در افزایش بهره وری محصولات، تاثیرگذار است.

وی افزود: توزیع کود آغاز شده است و کشاورزان پس از دریافت حواله آن، به مراکز خدمات جهاد کشاورزی در شهر لوندویل و دهستان ویرمونی مراجعه کنند.

کارجویان بیان کرد: کودهای شیمیایی از نوع ازت، فسفات و پتاس است و اغلب در آستارا در کشت برنج، به عنوان مهمترین محصول این شهرستان استفاده می شود.

سرپرست جهاد کشاورزی آستارا از شخم زمستانه حدود ۱۵ درصد شالیزارها خبر داد و شالیکاران را به منظور افزایش بهره وری، به شخم زمستانی شالیزارها توصیه کرد.

امسال از سه هزار و ۲۰۰ هکتار شالیزارهای آستارا ۱۴ هزار و ۹۰۰ تن شلتوک برداشت و هشت هزار و ۲۰۰ تن برنج سفید تولید شد.

آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت و ۶ هزار بهره بردار کشاورزی در منتهی الیه غرب استان گیلان و مرز جمهوری آذربایجان واقع شده و بیشتر کشاورزان آن شالیکار هستند.