آستارا – ایرنا – رئیس شبکه دامپزشکی آستارا از کشف و ضبط حدود ۲۶۴ کیلوگرم فرآورده خام دامی فاسد و معرفی هشت عرضه‌کننده آن به محاکم قضایی و واکسیناسیون ۲۰۰ هزار قطعه دام و طیور بومی خبر داد.

حبیب بنی رستم روز شنبه به خبرنگار ایرنا اظهار کرد: گوشت های فاسد طی ۳۶۱ مورد بازرسی از مراکز عرضه فرآورده های خام دامی و غذاخوری های بین راهی در دی ماه کشف و امحاء شد. 

وی افزود: فروش مرغ و اردک محلی زنده، پرکنده و بدون رعایت موازین بهداشتی ممنوع است و شبکه دامپزشکی علاوه بر گشت های مستقل، با همکاری ادارات شبکه بهداشت و درمان، صنعت، معدن و تجارت، شیلات، تعزیرات حکومتی و اتاق اصناف گشت های مشترک اجرا می کند. 

وی گفت: با همکاری پنج مامور دامپزشکی در دی ماه، سه هزار و ۵۰۰ راس گاو و گوسفند علیه بیماری تب برفکی و سیاه زخم و ۲۰۰ هزار قطعه طیور بومی در ۳۰ روستا علیه بیماری نیوکاسل یا بیماری حاد تنفسی و گوارشی به صورت رایگان واکسینه شدند و کانون بیماری مشاهده نشد.

رئیس شبکه دامپزشکی آستارا ادامه داد: نیوکاسل از مهلک‌ ترین بیماری ‌های ویروسی و مسری طیور است و با توجه به نقش مهم طیور در اقتصاد خانوارهای روستایی، طرح واکسیناسیون علیه این بیماری اجرا شد.

وی بیان کرد: واحد قرنطینه دامپزشکی در محوطه اداره کل گمرک دایر است و در دی ماه بر روند صادرات بهداشتی ۲۰۰ هزار قطعه ماهی زینتی و خوراکی نظارت شده است.

بندر مرزی و گردشگرپذیر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت و حدود ۶ هزار واحد صنفی در منتهی الیه غرب استان گیلان و مرز جمهوری آذربایجان واقع شده و از مبادی واردات و صادرات است.