ایسنا/گیلان معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اهداف مرحله دوم غربالگری طرح شهید حاج قاسم سلیمانی، گفت: با برنامه ریزی دقیق و با انجام برنامه ردیابی تماس، قرنطینه و ایزوله کردن بیماران مبتلا و مشکوک، ویژه گروه های سالمندان و افرادی که مبتلا به بیماری زمینه ای می باشند، انجام می گیرد.

دکتر آبتین حیدرزاده در جمع خبرنگاران، با تاکید بر گسترش برنامه های نظارتی و بازرسی های مدیران و معاونان شبکه های بهداشت و درمان تابعه دانشگاه بر عملکرد مراکز ۱۶ ساعته و واحدهای زیر پوشش در خدمات رسانی به بیماران، انجام خدمات آزمایشگاهی و تست سریع (RPT) و (PCR) را در مراکز ۱۶ ساعته بطور فعال، خواستار شد.

وی با بیان اینکه مراکز خدمات جامع سلامت ۱۶ ساعته، نقش مهمی در غربالگری، بیمار یابی و جلوگیری از بستری شدن بیماران در مراکز درمانی (بیمارستان ها) دارند، گفت: با اجرای دقیق بیماریابی و شناسایی بهنگام موارد مشکوک و با ارایه خدمات بهنگام، جداسازی بیماران (مراقبت در منزل و یا ارجاع به بیمارستان) و همچنین، ردیابی تماس در این مراکز، بار بیماران بستری در بیمارستان ها کاهش می یابد و مراقبت با کیفیت از بیمار در منزل از سوی تیم مراقبتی، انجام خواهد گرفت .

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه این مهم باید با حمایت همه جانبه (درون سازمانی و برون سازمانی) انجام گیرد، گفت: خدمات رسانی باید به صورتی ارایه شود تا از ارجاع بیماران مبتلا به کووید -۱۹، به مراکز درمانی( بیمارستان ها) جلوگیری شود.

حیدرزاده تصریح کرد: فعال کردن مراکز خدمات جامع سلامت ۱۶ ساعته و اجرای برنامه های غربالگری در حوزه بهداشت، مهمترین راهکار شناسایی زودهنگام بیماران و جلوگیری از انتقال بیماران به مراکز درمانی است.

وی با اشاره به آمار بیماران مبتلا به کرونا در اسفندماه سال ۹۸، افزود: در اسفندماه سال گذشته که پیک بیماری کرونا را در استان شاهد بودیم، آمار مبتلایان در روستاهای گیلان در سال گذشته کمتر بود. اما طبق بررسی های انجام شده موارد شیوع کووید – ۱۹ در مناطق روستایی استان نسبت به گذشته افزایش یافته است و در این خصوص، به منظور کاهش ابتلا به بیماری، اطلاع رسانی و آموزش همگانی جهت رعایت موازین بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی لازم و ضروری است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در پایان با اشاره به اهداف مرحله دوم غربالگری طرح شهید حاج قاسم سلیمانی، یادآور شد: طرح مذکور با هدف شناسایی موارد مشکوک به کووید – ۱۹ و به منظور مراقبت و درمان بهنگام، با نظارت و برنامه ریزی دقیق و با انجام برنامه ردیابی تماس، قرنطینه و ایزوله کردن بیماران مبتلا و مشکوک، ویژه گروه های سالمندان و افرادی که مبتلا به بیماری زمینه ای می باشند، انجام می گیرد.

انتهای پیام