استاندار گیلان گفت : رسانه‌ها در راستای حقوق شهروندی، توسعه متوازن و بیان دستاوردها، به افزایش امید در جامعه کمک کنند زیرا توسعه استان با راهبرد تقویت همدلی، وفاق و انسجام محقق می شود.

 به گزارش سه شنبه شب روابط عمومی استانداری گیلان؛  دکتر ارسلان زارع در نشست با مدیران مسئول روزنامه‌های استان با بیان اینکه رسانه ها نقش تعیین کننده ای در پذیرش سیاست ها از سوی افکار عمومی دارند، اظهار کرد: میزان همراهی افکار عمومی با اجرای سیاست ها تا حد زیادی به نقش رسانه ها و توانمندی آنها وابسته است.

وی با اشاره به اینکه علیرغم گسترش رسانه های الکترونیک و مجازی، رسانه های مکتوب در دنیا همچنان نقش مرجع را حفظ کرده اند، گفت: نقش رسانه ها در سیاستگذاری مسئولان، روند اجرا و پذیرش سیاست ها از سوی جامعه بسیار حائز اهمیت است و آنان می توانند به مسئولان در سیاستگذاری صحیح تر کمک کنند.

نماینده عالی دولت در گیلان به نقش آفرینی دوسویه رسانه ها اشاره و وظیفه آنان به ویژه خبرنگاران را بسیار سنگین دانست و افزود: رسانه ها هم زبان انتقال نقد مردم به مسئولانو نیز انعکاس مسائل کشور به صورت دقیق به جامعه و مردم هستند.

وی با اشاره به اینکه ممکن است بطور طبیعی افرادی از انتقاد خرسند نباشند، گفت: باید قدر نقد منصفانه را بدانیم زیرا به عنوان سرمایه ای بزرگ می تواند به مسئولان کمک کند.

استاندار گیلان با بیان اینکه رسانه های منصف و شجاع که با نگاه علمی و کارشناسانه به موضوعات می نگرند، برایشان منافع ملت از اهمیت ویژه ای برخوردار است، خاطرنشان کرد: از بدو مسئولیت در گیلان به صورت جدی از همه رسانه های استانی حمایت کرده ام و براین مبنا خواست ما از رسانه ها این نیست که بلندگوی تبلیغاتی استانداری و دستگاه‌های اجرایی باشند بلکه از آنها می خواهیم که در راستای حقوق شهروندی و توسعه متوازن با بیان دستاوردها به افزایش امید در جامعه کمک کنند.

وی گفت: جامعه در شرایط حساس کنونی به شدت نیازمند تقویت همدلی، انسجام، وفاق و امیدآفرینی است و با همراهی رسانه ها، فعالیت دستگاه های مختلف، سازمان های مردم نهاد، اقشار مردم و اهالی فرهنگ و هنر دستاوردهای خوبی را شاهدیم و استان از آرامش خوبی برخوردار است.

 زارع افزایش وحدت ملی، اعتماد و سرمایه اجتماعی را در گروی ترویج اخلاق و انصاف دانست و این موضوع را گفتمان اصلی دوره مدیریتی خود در استان عنوان کرد و افزود: به طور قطع رسانه ها در بسیاری از بخش ها می توانند به اجرای برنامه ها و سیاست های دولت کمک کنند و به نوعی با همگرایی، زمینه ساز افزایش نظارت جدی بر روندها باشند.

وی با اشاره به اینکه کرونا با وجودی که سختی های زیادی را به کشور تحمیل اما همنوایی و همصدایی در مبارزه با این بیماری را ایجاد کرد، افزود: در این مسیر دولت و رسانه‌ها به ویژه در رعایت دستورالعمل های بهداشتی و مراقبتی با هم همصدا شدند و این همنوایی می‌تواند در ابعاد مختلف آثار بسیار خوبی را در پی داشته باشد و موجب وحدت و همدلی شود.

نماینده عالی دولت در گیلان با قدردانی از رسانه ها در اطلاع رسانی مطلوب و نقش آفرینی موثر در مواجهه با ویروس کرونا اظهار کرد: در این راستا رسانه ها همواره تلاش کرده اند در مناسبت های مختلف عملکرد دولت در استان را که همانا دستاوردهای نظام است به اطلاع مردم و افکار عمومی برسانند.

وی به اشراف همگان مبنی براینکه شرایط کشور از نظر اقتصادی با توجه به تحریم های غیرقانونی سخت و دشوار است، اشاره کرد و گفت: اولویت اول دولت؛ رسیدگی به مسائل و مشکلات معیشتی و اقتصادی جامعه است و تلاش ما براین است تا روند توسعه استان نیز علیرغم تشدید تحریم ها ادامه پیدا کند.

استاندار گیلان ادامه داد: علیرغم محدودیت منابع دولت در سال جاری تصمیمات خوبی برای بهبود معیشت مردم اتخاذ و تلاش کرد تا بخشی از فشارها بر مردم کاهش یابد  و این روند در بودجه سال ۱۴۰۰ نیز پیش بینی شده است.

وی اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را ‌یکی از موضوعات اولویت دار دولت بر مبنای شعار راهبردی سال ۹۹ عنوان و خاطرنشان کرد: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان نیز رسیدگی به مسائل تولید، اشتغال و معیشت را با جدیت دنبال می کند و در تلاشیم تا پایان فعالیت دولت دوازدهم، نرخ بیکاری گیلان را به تک رقمی برسانیم.

 زارع با بیان اینکه بخش تولید همچنان در رأس امور کشور قرار دارد، اظهار کرد: براین مبنا در هر یک از بخش های تولیدی استان نظیر کشاورزی، گردشگری، حوزه های صنعتی، نیرو و راه آهن، شاهد پویایی، سرمایه گذاری و دستاوردهای قابل توجهی هستیم.

 وی یادآور شد: عده ای تصور می کردند که جمهوری اسلامی نمی تواند جشن چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی را برگزار کند اما امروز با ایستادگی و مقاومت مردم، آماده برگزاری جشن چهل و دومین سالگرد انقلاب شکوهمند هستیم و خوشبختانه هر پنجشنبه طرح هایی توسط رییس جمهوری افتتاح می شود که جزو طرح های بزرگ و افتخار آمیز کشور است.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه به واسطه شیوع کرونا آسیب هایی به برخی از مشاغل و صنوف دنیا و کشورمان در مدت ۱۱ ماه گذشته وارد آمد، گفت: دولت با اختصاص منابع به آسیب دیدگان حمایت های موثری را به ثمر نشانده است.

استاندار گیلان به انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای اسلامی شهر و روستا و میان دوره ای مجلس شورای اسلامی در سال آینده اشاره کرد و افزود: این رویداد بزرگ سیاسی، فرصت مناسبی است که اقتدار و عزت ملی به نمایش گذاشته شود و با همراهی رسانه ها آن را به جشن پیروزی و مشارکت ملت ایران تبدیل کنیم.

وی با اشاره به اینکه برای مشارکت حداکثری در انتخابات باید همه گروه ها و گرایش های سیاسی احساس کنند که در سرنوشت کشور حضور دارند و سهیم هستند، افزود: در این راستا باید با سعه صدر نسبت به مسائل برخورد کنیم و با برگزاری انتخاباتی قانونمند، شکست و یأس دشمنان و عزتمندی ملت ایران را شاهد باشیم.

دکتر زارع در خاتمه سخنانش از رسانه های استانی خواست تا با تولید محتواهای مناسب و انتشار در فضای مجازی و رسانه های مکتوب، نسبت به موضوع مهم مدیریت مصرف انرژی پویاتر عمل کنند.

در این نشست هریک از مدیران روزنامه های محلی استان به بیان دیدگاه ها و نظرات خود در موضوعات مختلف صنفی و نیز توسعه ای استان پرداختند.