آستارا – ایرنا – فرماندار آستارا گفت: پلیس امنیت اقتصادی به منظور مبارزه با قاچاق کالا و ارز در این شهرستان مرزی شکل گرفته و تاثیر مثبت و مهمی بر سلامت داد و ستد و حوزه صادرات و واردات خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار ایرنا،  عباس صابر روز سه شنبه در جلسه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در فرمانداری آستارا اظهار کرد: موقعیت استقرار و امکانات اولیه پلیس امنیت اقتصادی فراهم شده و به زودی با تامین امکانات و تجهیزات لازم شاهد رویدادهای خوبی در نتیجه فعالیت آن در حوزه سلامت اقتصاد خواهیم بود.

وی با اشاره به سه مسیر ارتباطی زمینی، دریایی و ریلی آستارا با جمهوری آذربایجان، امنیت اقتصادی در حوزه صادرات و واردات را امری مهم دانست و از دستگاه های فعال در حوزه مرز نظیر گمرک خواست تا به ابزارها و امکانات مدرن برای پایش کالاها مجهز شوند.

وی افزود: دوره پایش دستی و چشمی کالاها سپری شده و تامین سگ های موادیاب و دستگاه های قوی ایکس ری یا پایش الکترونیکی کالاها باید در دستور کار مسئولان امر باشد تا با هر گونه مصادیق قاچاق کالا و ارز که به اقتصاد ضربه می زند، مقابله شود.

صابر با اعلام اینکه اطاله بررسی در حوزه قضایی از اهمیت پرونده های قاچاق می کاهد از مسئولان حوزه قضایی آستارا خواست: در کنار رعایت زمان قانونی رسیدگی به پرونده های قاچاق، فرایند تسریع و تسهیل قضایی برای حصول نتیجه و اثرگذاری لازم را مدنظر داشته باشند.

دبیر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گیلان نیز در این جلسه از دستگاه های عضو این ستاد خواست: مطالبات و خواسته های دستگاه های نظارتی نظیر نیروی انتظامی، مرزبانی و اطلاعات را دخالت در امور تلقی نکنند و با آنها همکاری لازم را داشته باشند.

محمود باقری خطیبانی همچنین بر ارائه گزارش کار دقیق از سوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز آستارا به دستگاه های مرتبط استانی و شورای تامین شهرستان تاکید کرد.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان واقع شده و با سه مرز زمینی، دریایی و ریلی از مبادی مهم واردات و صادرات ایران است.