ایسنا/گیلان مدیرشبکه بهداشت و درمان شهرستان ماسال، از غربالگری ۸۱ درصدی جمعیت شهرستان ماسال در طرح شهید سلیمانی خبر داد و گفت: پس از شروع طرح غربالگری بیش از ۴۰ مورد مشکوک به کرونا در ماسال شناسایی شده که از این تعداد، تست ۲۴نفر مثبت بود.

دکتر نسیبه یوسفیان امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به نیاز شبکه بهداشت به تهیه جامعه آماری از افراد درگیر با کرونا اظهارکرد: طرح غربالگری شهید حاج قاسم سلیمانی با همکاری جهادگران بسیجی به منظور شناسایی افراد و خانواده های درگیر با بیماری کرونا از ۹آذر سال۹۹ در سطح شهرستان ماسال آغاز شد.

وی با اشاره به غربالگری حداکثری افراد شهرستان افزود: از روز آغاز این طرح، ۶۰ گروه سه نفره شامل بسیجیان آموزش دیده با محوریت شناسایی، پایش و غربالگری افراد درگیر با بیماری منحوس کرونا در شرایط نارنجی به درب منازل مردم مراجعه کردند که از ابتدای طرح تاکنون ۸۱درصد از جمعیت شهری و روستایی شهرستان غربالگری شده اند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان ماسال با تاکید بر نقش حیاتی طرح غربالگری شهید سلیمانی تصریح کرد: پس از شروع طرح غربالگری بیش از ۴۰ مورد مشکوک به کرونا در ماسال شناسایی شده که از این تعداد، تست ۲۴نفر مثبت بود. پس از مشخص شدن افراد مشکوک به کرونا در این طرح با مراجعه همکاران شبکه بهداشت و درمان درب منازل این افراد، بیش از ۲۳۰مورد آزمایش کرونا از افراد خانواده، همکاران و نزدیکان آنان انجام شده است.

یوسفیان با اشاره به وضعیت نگران کننده ماسال گفت: از روزهای اول شروع طرح غربالگری، این  شهرستان در وضعیت نارنجی قرار داشت که پس از مدتی به زرد تبدیل شد و این از اثرات طرح شهید سلیمانی است، اما با توجه به اینکه امروز دوباره به وضعیت نارنجی بازگشته ایم، نتایج تحقیقاتی نشان می دهد از علل اوج گیری مجدد کرونا در ماسال، می توان به دورهمی های خانوادگی، عدم رعایت پروتکل ها، عدم استفاده از ماسک، برگزاری مراسمات خانوادگی، عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی و سایر موارد اشاره کرد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان ماسال ضمن تشکر از شهروندانی که پروتکل های بهداشتی را به صورت دقیق رعایت می نمایند، بر لزوم همکاری تمامی آحاد مردم تاکید و تصریح کرد:با توجه به اینکه ۸۱ درصد جمعیت شهرستان غربالگری شده است، هنوز تعدادی از خانواده ها غربالگری نشده اند که توسط بسیجیان هنوز در حال اجراست و به زودی تمامی خانواده ها را تحت پوشش قرار خواهند داد.

وی با بیان اینکه برخی از خانوارها با گروه های غربالگر و نمونه گیر همکاری نمی کنند و یا در زمان تماس، از ارائه اطلاعات صحیح سرباز میزنند، از شهروندان خواست تا برای ریشه کنی بیماری کرونا با گروه های غربالگر و تیم های نمونه گیر همکاری لازم را اشته باشند و در صورت مشاهده هرگونه علائم مرتبط با بیماری کرونا با شماره تلفن ۴۰۳۰ تماس حاصل نموده و جهت دریافت خدمات پزشکی و تست کرونا به مرکز ۱۶ساعته شهرستان ماسال(جنب مسجد جامع) مراجعه کنند.

انتهای پیام