رشت-ایرنا-استاندار گیلان گفت: لازم است درک مشترکی از اهمیت رعایت توصیه های بهداشتی شکل گرفته ، اقناع‌سازی و اطلاع رسانی شفاف به آحاد جامعه انجام شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری گیلان؛ ارسلان زارع عصر شنبه در جلسه ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا با اشاره به اجرای اجرای طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت‌ها در کشور و گیلان متناسب با روند و وضعیت بیماری کووید ۱۹ از امروز، بر ضرورت همکاری همه دستگاه‌ها و نیز مشارکت مردم تأکید کرد.

وی افزود: اجرای این طرح در واقع مرحله جدیدی از مسئولیت‌پذیری‌ اجتماعی آحاد شهروندان با هدف کنترل شیوع ویروس ، قطع زنجیره انتقال آن و و نیز کاهش میزان بستری شدگان است.

وی با بیان اینکه هدف از اجرای محدودیت های جدید کاهش آمار بستری شدگان تا پایان آذر به میزان حداقل ۳۰ درصد و همچنین دستیابی به آمار نزولی حداقل ۵۰ درصد طی سه ماه آینده است، افزود: اجرای شایسته محدودیت های تعیین شده و مصوب از سوی ستاد ملی کرونا باید مورد توجه مردم و مسئولان باشد .

استاندار گیلان با اشاره به نظرات کارشناسان و محققان علوم بهداشتی مبنی بر آنکه تعطیلی راه‌حل اصلی مقابله با همه‌گیری ویروس کرونا نیست، ادامه داد: همچنان لازم است استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، عدم شکل‌گیری اجتماعات انسانی و دیگر توصیه ها مورد توجه باشد.

وی با تاکید بر لزوم تشدید نظارت بر اجرای دستورالعمل های بهداشتی خاطرنشان کرد: همانگونه که رییس جمهوری نیز بیان داشته؛ مصوبات در ارتباط با طرح جامع ، به منزله قانون و وظیفه ای اجتماعی برای همگان لازم الاجراست.

وی ادامه داد: در جلسات اخیر ستاد استانی کرونا و به‌دفعات، با اشاره به آمارهای متقن منتشرشده در ستاد ملی مدیریت کرونا، از مردم خواسته‌ام از دورهمی‌های خانوادگی پرهیز کنند و امروز نیز با توجه به تعطیلی‌های مقرر شده و نیز محدودیت تردد خودروهای سواری شخصی از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح ، لازم می‌دانم این امر را مجددا به هم‌استانی‌های عزیز یادآور شوم.

نماینده عالی دولت در استان موضوع ضمانت اجرای همه ابعاد این طرح را از موارد مهمی خواند که باید به آن توجه شود و گفت: انتظار دارم دستگاه های متولی اجرای مصوبات ، با جدیت اقدام نمایند زیرا موفقیت در اجرای این مهم ، مستلزم هماهنگی و همکاری همه دستگاه های مرتبط و مشارکت جدی مردم است .

زارع همچنین با تاکید بر ضرورت بیماریابی فعال و الزام به قرنطینه مبتلایان به کرونا افزود: مهم‌ترین راه مقابله با بیماری و شکست آن؛ نیل به یک درک مشترک از اهمیت رعایت توصیه‌های بهداشتی و اصلی‌ترین رویکرد از اجرای طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت‌ها، شکل‌گیری یک انضباط اجتماعی است.

وی بر لزوم همکاری و تعامل همه دستگاه ها، نهادها، ارگان ها و اقشار مختلف مردم استان در اجرای هرچه بهتر طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت‌ها متناسب با روند و وضعیت بیماری کووید ۱۹ تاکید و اضافه کرد: انتظار می رود کارگروه رسانه و فضای مجازی و نیز صداوسیمای مرکز استان، مبتنی بر یک برنامه آگاهی بخش، اجرای طرح جامع اعمال محدودیت‌های پویا در مقابله با کرونا را بعنوان گامی اصولی در راستای تامین سلامتی همه شهروندان، تبیین کرده و در این زمینه به تولید محتوا بپردازند.

استاندار گیلان ادامه داد: لازم است جزئیات این طرح به روشنی به اطلاع مردم رسانده و آنان اقناع شوند و با پاسخ شفاف مسئولان ذیربط ، هرگونه ابهامی در اذهان عمومی زدوده گردد.

وی گفت: با توجه به برقراری تعطیلی، نقش رسانه ملی در غنی سازی اوقات فراغت مردم با تولید برنامه های شاد، اهمیت بسیاری دارد و لازم است فرآیند آموزش دانش آموزان و دانشجویان از طریق آموزش و پرورش، دانشگاه ها و صداوسیما به طور منظم و مستمر در این ایام نیز دنبال شود.

نماینده عالی دولت در استان یادآور شد: دولت در حد توان و مقدورات؛ به مشاغل و اقشار آسیب پذیر طی ماه های اخیر توجه داشته و به منظور استمرار این حمایت ها در جلسه امروز ستاد ملی کرونا، پرداخت تسهیلات به برخی خانوارها در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه همیشه شاهد حضور موثر خیران در بخش های مورد نیاز در کشور و استان بوده ایم؛ اجرای چند مرحله از رزمایش مواسات ، همدلی و کمک مومنانه در استان را نمونه ای از این امر خواند و گفت: نیاز است امروز نیز سازمان های مردم نهاد فعال در این حوزه، خیران، گروه های جهادی و نیز نهادهایی چون هلال احمر وارد عمل شده و به افرادی که در قرنطینه هستند، یاری رسانند.

زارع ادامه داد: هم افزایی و انسجام تمامی نهادهای اجرایی، قضایی و نیروهای مسلح و انتظامی در قطع زنجیره شیوع بیماری، الگویی ستودنی است که امروز برای مقابله با کرونا جلوه گر شده و در دیگر صحنه ها نیز به طور قطع ، اثربخش خواهد بود.

وی اجرای طرح “محله سلامت محور” که هماهنگی‌های لازم برای اجرای آن در بسیج، سپاه و دانشگاه علوم پزشکی و فرمانداران شهرستان های استان صورت گرفته ، اقدامی ارزنده و مطلوب خواند و با تاکید بر اینکه باید اجرای آن در سطح گسترده و با دقت انجام شود، ابراز امیدواری کرد گیلان در اجرای این طرح نیز همچون طرح بسیج ملی مقابله با کرونا و غربالگری های صورت گرفته طی ماه های گذشته، از استان های برتر و پیشتاز کشور باشد.

استاندار گیلان در خاتمه سخنانش گفت: طبق اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا، زمان وکالت نامه تعویض پلاک خودروها تا موقع بازگشایی مراکز پلاک گذاری، تمدید شده است.

 سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نخستین روز آذر گفت: شمار جانباختگان قطعی بیماری کووید۱۹ در کشور به ۴۴ هزار و ۳۲۷ نفر رسید و ۲۷ استان همچنان در وضعیت قرمز کرونا هستند. تا (اول آذر ۱۳۹۹) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی،۱۲ هزار و ۹۳۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و دو هزار و ۱۵۵ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۸۴۱ هزار و ۳۰۸ نفر رسید.

خوشبختانه تاکنون ۵۹۶ هزار و ۱۳۶ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۵۷۷۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون پنج میلیون و ۷۴۷ هزار و ۳۲۵ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

 استانهای تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، یزد و کردستان در وضعیت قرمز قرار دارند و استانهای هرمزگان، فارس، گلستان و سیستان و بلوچستان نیز در وضعیت نارنجی و زرد قرار دارند.