آستارا – ایرنا – سوگواره سالگرد خاکسپاری شهید گمنام و ایام فاطمیه در آستارا به منظور ترویج شعائر دینی، با حضور جمعی از مسئولان و شهروندان و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا فرمانده سپاه ناحیه آستارا روز شنبه در آئین سالگرد تدفین شهید گمنام در محوطه دانشگاه آزاد اسلامی این شهرستان گفت: دانشجویان باید به اتفاقات و حوادث نظام، انقلاب و توطئه های دشمنان حساس باشند و هوشیاری و بصیرت دانشگاهیان در مسائل مختلف، موجب شکست هدف های دشمنان می شود.

سرهنگ بهزاد قنبری بیان کرد: باید سیره شهدای دانشجو تبیین و آرمان ها و بینش صحیح آنها به نسل جوان منتقل شود و شهدای دانش آموز و دانشجو به واسطه روحیات، منش، رفتار، اخلاق، آرمان‌ و افکار الگو هستند.

وی افزود: شهدا در ایران اسلامی پرورش یافته و جان خود را برای امنیت و آرامش کشور نثار کردند و دانشجویان به عنوان قشر پویا و آینده ساز جامعه، با ایجاد تحول در حوزه های مختلف، پشتیبان آرمان های ملت و انقلاب باشند.

صدیقه اکرمی کارشناس دینی حوزه بانوان نیز روز شنبه در آئین سوگواره یاس نبوی در مصلی آستارا گفت: زهرا (س) بهترین الگوی بانوان مسلمان است و ترویج عفت و حیای فاطمی برای اصلاح و هدایت جامعه ضروری است.

وی بیان کرد: فاطمه (س) امامت و رهبری را حول محور علی(ع) می دانست و خارج شدن از دایره رهبری را مساوی ضلالت و گمراهی تلقی می کرد.

وی اظهار کرد: دفاع از حریم امامت و ولایت از عمده فعالیت های سیاسی آن بانوی بزرگوار بود و پیروان آن حضرت باید به عنوان سرمشق، به آن توجه کنند.

مداحی و ذکر مصیبت در سوگ حضرت فاطمه (س) از بخش های دیگر این آئین بود.

شهرستان آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده و ۱۶۷ شهید را به نظام جمهوری اسلامی ایران تقدیم کرده است.