ایسنا/گیلان دبیر کل انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته جمهوری اسلامی ایران گفت: خسارت هایی که به محیط زیست دریایی کشور وارد شده است، باید از کشتی کره ای دریافت شود.

دکتر مسعود پل مه، در جریان سفر خود به منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا، در خصوص آخرین وضعیت کشتی توقیف شده کره ای، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: شناور با ملیت کره ای از بنادر عربستان عازم امارات متحده بود، در طی مسیر بدون توجه کنوانسیون های زیست محیطی بین المللی که تمامی متعاملین در دریا، موظف به اجرا هستند، آب های بین المللی و سرزمینی ما را آلوده کرد.

وی با بیان اینکه این موضوع خسارت زیست محیطی بسیار بالایی را در آب های سرزمینی ما به وجود آورده است، ادامه داد: سازمان بنادر و کشتیرانی به عنوان مجری بین المللی سازمان IMO موظف است این موضوعات را پیگیری و تا رفع خسارت اقدامات لازم را به عمل آورد.

پل مه با تأکید بر اینکه این مسایل هیچ ارتباطی به مناسبت های سیاسی ندارد، خاطر نشان کرد: این یک موضوع اقتصادی و زیست محیطی است.

وی اضافه کرد: رعایت این کنواسیون ها باید توسط تمام اشخاصی که در حوزه دریا فعالیت می کنند، رعایت شود.

دبیر کل انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته ایران، اضافه کرد: تاکنون هیچ اقدام صحیحی از سوی مسئولین مالک کشتی کره ای اتفاق نیفتاده است.

وی با بیان اینکه در چنین مواردی اقدامات قضایی برای احقاق حقوق مستلزم اجرا خواهد بود، تصریح کرد: خسارت هایی که به محیط زیست دریایی وارد شده است، باید دریافت شود.

انتهای پیام