آستارا – ایرنا – لوح ثبت ملی دهکده عنبران آستارا به عنوان روستای گلیم ایران که از سوی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صادر شده، با حضور مسئولان استانی و محلی رونمایی و به فرماندار آستارا ارائه شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان عصر چهارشنبه در یکی از کارگاه های گلیم بافی عنبران گفت: مردم این روستا از قدیم جزو هنرمندان خلاق گلیم باف کشور بوده اند و در روزهای گذشته روستاهای ارده رضوانشهر با محوریت شال ‌بافی، جیرده شفت با محوریت سفال و روستای شالمای ماسال با محوریت چوب تراشی ثبت ملی شده اند و در رونق صنایع دستی و گردشگری گیلان تاثیر زیادی خواهند داشت.

مسعود حلاج پور اظهار کرد: هنر رشتی دوزی نیز چندی پیش به نام شهر رشت ثبت شد و به عنوان حرکت بزرگ فرهنگی و گردشگری باعث ارزآوری، توسعه شاخص‌ های اقتصاد مقاومتی و اقتصاد درون زا خواهد شد.

پردل امیری نژاد رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آستارا هم در این آئین گفت: ۲۵۰ هنرمند صنایع دستی بیمه هستند و ماهانه هفت هزار متر مربع گلیم توسط  ۷۰۰ هنرمند گلیم‌باف تولید می شود و ۱۳ میلیارد ریال اعتبار برای حمایت از گلیم بافان تصویب شده است.

روستای عنبران آستارا در ورودی این شهر از سوی اردبیل، به عنوان مهد گلیم آستارا شهرت دارد و بیش از ۷۰۰ گلیم باف در آن به این صنعت و هنر مشغول هستند.

بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد.