ایسنا/گیلان مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند گیلان گفت: بالا بودن سطح آب های زیرزمینی، حجم زیاد بارندگی و رطوبت نسبی هوا شرایط دفن و مدیریت زباله ها را در استان های شمالی از جمله گیلان دشوار و طاقت فرسا کرده است.

سید پویا شهشهانی در گفت وگو با ایسنا، از تولید روزانه ۲۲۰۰ تن زباله در استان گیلان خبر داد و اظهار کرد: معمولا ترکیب زباله های تولید شده خشک نسبت به تر ۳۰ به ۷۰ است، اما به دنبال شیوع کرونا و افزایش استفاده مردم از مواد تنظیفی شاهد افزایش ۱۰ درصدی زباله خشک هستیم.

وی سرانه شهری و روستایی تولید پسماند را به ترتیب ۹۰۰ و ۶۰۰ گرم دانست و افزود: حدود ۴۰ درصد پسماند کل استان در شهرستان رشت تولید می شود.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری‌های تابعه استانداری گیلان، با بیان اینکه در حال حاضر سه پروژه بهسازی محل دفن در شهرهای آستانه اشرفیه، آستارا و لاهیجان با پیشرفت خوبی در حال اجراست، تصریح کرد: همچنین کارخانه کمپوست در شهرهای لنگرود، رودسر و تالش احداث می شود.

شهشهانی، با اشاره به اجرای پروژه تصفیه خانه شیرابه کمپوست انزلی، عنوان کرد: در شهرستان رشت پروژه افزایش ظرفیت اسمی کارخانه کود آلی از ۳۰۰ تن به ۵۰۰ تن در روز در دست اجراست. همچنین پروژه بازسازی و افزایش تجهیزات و سوله سازی را در دستور کار داریم تا این ظرفیت را به ۱۰۰۰ تن برسانیم.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۱۱۹ میلیارد تومان اعتبار برای مدیریت پسماند استان گیلان تخصیص یافت، گفت: سوله اصلی پروژه زباله سوز رشت دارای پیشرفت ۵۰ درصدی است و طی قرارداد با یک شرکت خارجی، بخشی از تجهیزات را وارد محوطه پروژه کردیم.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند گیلان، با اشاره به مهمترین چالش های حوزه مدیریت پسماند در استان گیلان، اضافه کرد: براساس ضوابط استقرار زیست محیطی، با کمبود زمین در استان گیلان مواجه هستیم. همچنین بالا بودن سطح آب های زیرزمینی، حجم زیاد بارندگی و رطوبت نسبی هوا شرایط دفن و مدیریت زباله ها را در استان های شمالی از جمله گیلان دشوار و طاقت فرسا کرده است.

وی با بیان اینکه آب و هوای مرطوب هزینه اجرای پروژه های مدیریت پسماند را نیز افزایش داده است، یادآور شد: در بسیاری از استان ها کارخانه های کمپوست و پردازش نیاز به سوله ندارند، اما در استان گیلان حتما باید کارخانه ها را مسقف کنیم.

شهشهانی، اجرای پروژه های بهسازی محل دفن زباله را موجب کنترل آلودگی و دفن بهداشتی دانست که باید مستمر باشد و خاطرنشان کرد: پروژه پردازش مکانیکی پسماند در لنگرود تا نیمه نخست سال ۱۴۰۰ آماده بهره برداری است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند گیلان، با اشاره به اجرای خوب پروژه های تفکیک از مبدا از سوی شهرداری های آستارا، ماکلوان، کیاشهر و خشک بیجار، تصریح کرد: پروژه جمع آوری پسماند خشک مراکز تجاری و فروشگاه ها و منازل همراه با کیف پول الکترونیکی در شهر رشت با محوریت شهرداری در دست اقدام است و مقرر شده ۱۶ مرکز خرید تفکیک زباله خشک را به ۵۵ مرکز افزایش دهیم که با استانداردهای شهر هوشمند سازگار است لذا از ماه های آینده مراحل زیرساختی و اپلیکیشنی آن فراهم خواهد شد.

انتهای پیام