آستارا – ایرنا – فرماندار آستارا گفت: مدیریت زباله‌های عفونی مطب‌های خصوصی در دستور کار اداره‌های عضو کارگروه ساماندهی پسماند قرار می‌گیرد و پزشکان در این زمینه همکاری کنند.

به گزارش خبرنگار ایرنا عباس صابر روز سه شنبه در جلسه کارگروه مدیریت پسماند در فرمانداری آستارا اظهار کرد: روزانه حدود ۱۰۰ کیلوگرم زباله عفونی در ۵۰ مطب آستارا تولید می شود و شهرداری با همکاری شبکه بهداشت به انتقال و امحای زباله ها اقدام کند و در جابجایی زباله ها از ماشین های سرپوشیده ضدعفونی شده استفاده شود.

وی ادامه داد: موضوع زباله، به دلیل گردشگر پذیر بودن این شهرستان و نزدیکی به دریا از اهمیت خاصی برخوردار است و مسئولان و دوستداران طبیعت در راستای مدیریت آن همکاری کنند.

وی بیان کرد: تفکیک زباله از مبدا باعث کاهش زباله ورودی به محل دفن می شود اما این امر در شهر لوندویل و روستاهای آستارا جدی گرفته نمی شود و بخشداران و دهیاران برای ترویج مدیریت پسماند برنامه ریزی کنند.

فرماندار آستارا گفت: خرید دستگاه زباله سوز با توجه به حجم بالای زباله ها در این شهرستان در دستور کار است و از سرمایه گذاران بخش خصوصی برای راه اندازی کارخانه کمپوست دعوت می شود.

صابر افزود: از ۵۰ میلیارد ریال اعتبار مصوب ساماندهی محل دفن زباله، ۱۰ میلیارد ریال اختصاص یافته و بقیه اختصاص خواهد یافت و اداره ها، هتل ها، رستوران ها و مدارس زباله های خود را در مبدا تفکیک کنند.

وحید مصطفی دوست سرپرست اداره حفاظت محیط زیست آستارا هم بیان کرد: تفکیک زباله از مبدا در بیش از ۹۰ درصد خانه های شهر آستارا انجام می شود اما در شهر لوندویل و روستاهای شهرستان اجرا نمی شود و تهدیدات زیست محیطی در پی دارد.

بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان، حاشیه دریای خزر و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده و مرکز آن جزو یکی از ۲۰ شهر گردشگرپذیر ایران است و روزانه در این شهرستان حدود ۱۲۰ تن زباله تولید و در نزدیکی ساحل خزر دفن می شود.