رشت – ایرنا- رئیس اداره صنایع غیر فلزی سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با اشاره به جهش تولید در زمینه تولیدات سلامت محور برای پیشگیری از شیوع کرونا گفت: در حال حاضر روزانه ۶۸۰هزار عدد ماسک در استان تولید می شود.

سعید اخلاقی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در حال حاضر ۱۹ واحد صنعتی به صورت موقت و دائمی در زمینه تولید ماسک در حال فعالیت  هستند علاوه بر آن روزانه حدود ۱۲ هزار لیتر مواد ضدعفونی نیز تولید می شود که تقریبا پاسخگوی نیاز استان است.

وی یادآور شد: طی دو هفته گذشته واحد جدیدی در شهرک کارگاهی بهره برداری شده که روزانه ۲۰ هزار ماسک تولید می کند.

وی عنوان کرد: با توجه به قیمت مصوب ستاد استانی مقابله با کرونا،  نرخ ماسک کاهش یافته و در نهایت قیمت برای مصرف کننده یک هزار تومان است.

وی گفت : در حال حاضر آمادگی داریم به سایر استان ها و حتی کشورهای دیگر صادر کنیم که در این راستا بازارهای صادراتی  در دست بررسی است.

اخلاقی با بیان اینکه در حال حاضر تمرکز سازمان صنعت،  معدن و تجارت استان افزایش کیفیت و ارتقای سلامت ماسک است از ساماندهی واحدهای موقت خبر داد و اظهار داشت : واحدهایی که دارای مجوز موقت هستند باید مجوز دائم بگیرند و غیر اینصورت از ادامه فعالیت آنها جلوگیری می شود.

وی یادآورشد: قبل از شیوع کرونا فقط یک واحد تولیدی ماسک با تولید روزانه ۲ هزار عدد در استان فعالیت می کرد که این میزان در اوج کرونا و در مدت کوتاهی به ۹۰ هزار ماسک و در حال حاضر به ۶۸۰ هزار عدد رسیده است.

اخلاقی همچنین به واحدهای فعال در زمینه تولید مواد ضدعفونی کننده نیز اشاره و بیان کرد: قبل از کرونا فقط ۲ واحد صنعتی در زمینه تولید مواد ضدعفونی کننده با تولید یک هزار لیتر در گیلان فعال بود.

رئیس اداره صنایع غیر فلزی سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با اشاره به اینکه در حوزه تولیدات سلامت محور جهش تولید خوبی داشته ایم، اظهار کرد: ظرفیت های بسیار خوبی به کمک مسئولان استان  برای جهش تولید در این بخش فراهم شده است.

حدود سه هزار واحد صنعتی در گیلان فعال است.