رشت – ایرنا- معاون توسعه و سرپرست اداره پیش بینی و هشدار اداره کل هواشناسی گیلان گفت: از روز چهارشنبه با شکل گیری مجدد جریانهای جنوبی باد گرم و در برخی نقاط شدید یا خیلی شدید و افزایش دما به طور متوسط بین ۹ تا ۱۵ درجه را شاهد خواهیم بود.

شبنم هادی نژاد عصر دوشنبه  در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: نقشه های هواشناسی نشان دهنده تضعیف جریانات جنوبی در منطقه است؛  بنابراین در برخی مناطق جلگه ای و سواحل پدیده مه و در ارتفاعات و دامنه ها وزش باد جنوبی تا اوایل روز سه شنبه پیش بینی می شود ؛ ضمن آنکه تا عصر  سه شنبه با عبور موجی ضعیف شرایط برای افزایش ابر و احتمال بارش پراکنده مهیاست.

وی با بیان اینکه  به تدریج از روز چهارشنبه با شکل گیری مجدد جریانات جنوبی در بعضی نقاط وزش  باد گرم شدید،  ٍ خیلی  شدید و افزایش دما تا روز جمعه مورد انتظار است، اظهار کرد: در پاره ای از نقاط جلگه ای طی چهارشنبه شرایط برای شکل گیری مه و کاهش  افقی فراهم می شود.

وی افزود: پیش بینی می شود که سرعت وزش باد گرم در مناطق کوهستانی بیشتر از مناطق جلگه ای باشد و افزایش دما از روز چهارشنبه تا جمعه در برخی مناطق به ۲۷ و ۲۸ درجه برسد . از روز شنبه این پدیده جوی  از استان خارج می شود .

هادی نژاد  آسیب به سازه ها ، تاسیسات ،  شکستن شاخه ها و احتمال سقوط درختان ، گسترش آتش سوزی جنگل ها ، مراتع و عرصه های طبیعی ،  سقوط بهمن و وقوع کولاک و ریزش سنگ و افزایش سطح آب رودخانه ها را از جمله  احتمالات  ناشی از این شرایط جوی عنوان کرد .

معاون توسعه و سرپرست اداره پیش بینی و هشدار اداره کل هواشناسی  گیلان در خاتمه ،  بیشترین و کمترین دما را طی  شبانه روز گذشته مربوط به لاهیجان با ۲۱ درجه و صفر  درجه عنوان کرد.