رشت-ایرنا-فرماندار آستانه اشرفیه با بیان این که تولید ۱۱۰ تن زباله در روز موجب آلوده شدن محیط زیست و سلامت شهروندان و لطمه به وجهه گردشگری این شهرستان است خواستار مشارکت عمومی در ساماندهی آن شد.

حمید رضایی روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به برگزاری جلسات کارگروه مدیریت پسماند این شهرستان بر ضرورت توجه به آموزش همگانی جهت اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا و مشارکت عمومی در این زمینه تاکید کرد.

وی ارائه آموزش های همگانی را در کاهش مشکلات زیست محیطی و همچنین کاهش تولید زباله موثر عنوان و تصریح کرد : به این منظور بایستی جلب مشارکت های عمومی از سوی شهرداری ها ( در مناطق شهری ) و همچنین دهیاری ها ( در مناطق روستایی) مورد توجه قرار گیرد.

وی با تاکید بر اهمیت طرح جامع مدیریت پسماند و کاهش زباله یادآور شد: اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا در کاهش تولید زباله های خانگی نقش با اهمیتی دارد ، بنابراین ضروری است تا کلیه دستگاه ها و متولیان در این بخش جدیت لازم را داشته باشند.

فرماندار آستانه اشرفیه در ادامه اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا را یکی از برنامه های کارگروه مدیریت پسماند این شهرستان عنوان و خاطرنشان کرد: تلاش می شود تا با ترویج فرهنگ تفکیک زباله از مبدا ، تولید این میزان زباله در مناطق شهری و روستایی منطقه کاهش یابد.

وی با بیان اینکه اجرای طرح تفکیک زباله از مبداء و موضوع رفع مشکلات مربوط به پسماند باید در اولویت عموم مردم منطقه قرار گیرد افزود: استفاده از ظرفیت های گروه های مردمی و سمن ها می تواند نقش موثری در ایجاد حساسیت عمومی ،  به منظور کاهش معضلات زباله داشته باشد.

وی با اشاره به اهمیت جذب گردشگر برای رونق اقتصادی منطقه اظهار داشت: وجود ۳۷ کیلومتر نوار ساحلی ، پل چوبی ، اسکله ، پارک های ساحلی و دریایی ، سواحل زیبای رودخانه ای ، پارک ملی خشکی ، دریایی بوجاق ، تالاب ، مرداب از جمله جاذبه های طبیعی و گردشگری این شهرستان به شمار می روند.

به گفته رضایی ، وجود چنین جاذبه هایی طبیعی موجب شده تا این شهرستان همواره مورد توجه مسافران و گردشگران قرار گیرد.

وی تاکید کرد: به منظور حفظ چنین جاذبه های طبیعی و خدادادی ، موضوع پسماند و اثرات مخرب زباله بایستی به یکی از دغدغه های همه دستگاه های متولی و همچنین مردم منطقه تبدیل شود.

فرماندار آستانه اشرفیه  از کلیه مردم منطقه خواست تا با مشارکت خود ، اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا را از منازل خود آغاز و با تداوم اجرای این طرح در زمینه رفع مشکلات زیست محیطی همکاری کنند .

شهرستان آستانه اشرفیه در شرق استان گیلان با داشتن دو بخش مرکزی و بندرکیاشهر ( ۶ دهستان) دارای ۱۰۵ روستا و حدود ۱۰۸ هزار نفر جمعیت است. میزان تولید روزانه  زباله های خانگی در این شهرستان حدود ۱۱۰ تن است.