ایسنا/گیلان استاندار گیلان از اجرای طرح صدور کارت ارائه خدمات اجتماعی منزلت سالمندان به صورت آزمونه (پایلوت) در گیلان خبرداد و گفت: این طرح فارغ از منافع مادی، در راستای تکریم سالمندان و ارائه خدمات در حوزه‌هایی همچون بهداشتی، درمان، سلامت، اوقات فراغت و … اجرا می‌شود.

ارسلان زارع امروز در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه گیلان با اشاره به اینکه سالمندی، یک واقعیت اجتماعی است، اظهار کرد: باید به دنبال راه حل برای آمادگی بیشتر ورود به سالمندی و گذران این مقطع زندگی با کیفیت بهتر همراه حفظ و ارتقای سلامت باشیم.

وی به توضیحات ارائه شده در این جلسه در مورد موضوع سالمندی و تبیین این پدیده در استان گیلان اشاره کرد و افزود: همواره بیان شده که سالمندی یک مزیت نیز محسوب می‌شود چراکه تجارب سالمندان می‌تواند به شاخص‌هایی برای ارتقای موضوعات اجتماعی تبدیل شود.

نماینده عالی دولت در گیلان با تاکید بر ضرورت برنامه ریزی درست و اصولی برای مدیریت سالمندی و حساسیت داشتن نسبت به سالمندی در استان گفت: لازم است برنامه‌های مصوب سطح ملی براساس سند ملی سالمندان و دو طرحی که متناسب با وضعیت استان بومی سازی و کارشناسی شده، توسط دانشگاه علوم پزشکی و اداره کل بهزیستی اجرایی شود و در این راستا همه نهادهای ذیربط مکلف به همکاری هستند.

وی بر لزوم تدوین برنامه‌های آموزشی برای ورود به دوران سالمندی و اطلاع رسانی از طریق صدا و سیما، رسانه‌ها و فضای مجازی و تقویت نهادهای اجتماعی و شناسایی نیازهای سالمندان تاکید و تصریح کرد: این نیازها محدود به سرپناه یا مسائل مالی و پرستاری نیست بلکه یکی از مهمترین نیازهای آنان، عاطفی است.

استاندار گیلان به برگزاری منظم جلسات شورای سالمندان اشاره و خاطرنشان کرد: برای عملی کردن راهبردهای مورد نظر دانشگاه علوم پزشکی ذیل سند ملی سالمندان با توجه به کاهش موالید در گیلان، زیرساخت‌ها و امکانات بسیار مطلوبی در استان از جمله بیش از ۵۰۰ مرکز جامع و پایگاه سلامت و سازمان‌های مردم نهاد فعال گیلانی پیشتاز در کشور وجود دارند که باید از این ظرفیت‌ها بهره مناسب ببریم.

وی با اشاره به اینکه برای بررسی موضوع کاهش نرخ رشد جمعیت برمبنای مسائلی همچون مهاجرت و اقلیم جغرافیایی نیازمند کار علمی-پژوهشی جامع هستیم، گفت: دانشگاه گیلان بخشی از اعتبارات حوزه پژوهش را به این مسیر هدایت کند و در این راستا اقدامات تبلیغی، آگاهی بخشی و تشویقی برای اثربخشی مثبت صورت گیرد.

زارع همچنین افزایش امید به زندگی را یکی از موضوعات مورد توجه دانست و افزود: این مهم اگرچه طی سال‌های اخیر با رشد فزاینده‌ای همراه بوده ولی در عین حال بیانگر ضرورت انجام برنامه ریزی برای ارتقاء سطح رفاه و معیشت سالمندان و نیز توجه به مناسب سازی مراکز عمومی و خدمات رسانی است.

وی به اجرای طرح صدور کارت ارائه خدمات اجتماعی منزلت سالمندان به صورت آزمونه (پایلوت) در گیلان اشاره و خاطرنشان کرد: این طرح فارغ از منافع مادی، در راستای تکریم سالمندان و ارائه خدمات در حوزه‌هایی همچون بهداشتی، درمان، سلامت، اوقات فراغت و …  اجرا می شود که نیازمند توجه و همراهی دستگاه ها به ویژه شهرداری ها در ارائه خدمت به این عزیزان است و با همراهی نمایندگان و کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی پس از اجرای آزمایشی، قابلیت تبدیل به قانون را نیز دارد.

استاندار گیلان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید در جهت تحقق توسعه کشور رویکردی علمی، جامع نگر و راهبردی داشته، گفت: سند آمایش سرزمینی به عنوان یک نقشه راه، مبنایی برای پیشبرد عمران و آبادانی استان‌ها و به مثابه میثاق توسعه درنظر گرفته شده و باید به آن پایبند باشیم.

وی به تلاش‌های جدی صورت گرفته برای تدوین سند ملی آمایش سرزمین گیلان اشاره و آن را گامی در راستای چارچوب سازی برای سیاست گذاری توسعه ملی و جهت بخشی به توسعه فضای سرزمینی دانست و افزود: بر این مبنا لازم است تمامی طرح‌های ارائه شده در کارگروه‌های مختلف ذیل شورای برنامه ریزی و توسعه استان، با در نظر داشتن راهبردهای ترسیم شده در سند آمایش سرزمینی گیلان، طراحی شوند.

زارع با تأکید بر ضرورت بهره گیری ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های توسعه ای در بخش‌های مختلف با تعیین مزیت های توسعه ای و مبتنی بر رویکردهای آمایشی اظهار کرد: آمار بالای روستانشینان در گیلان نسبت به شهرنشینان، باتوجه به تولیدات و خلاق بودن آنان برای ما یک مزیت است و در این راستا برای حفاظت از کاربری اراضی، میراث فرهنگی و معنوی و بافت های روستایی باید تلاش مضاعف شود.

وی به آزادسازی سهام عدالت و انتخاب روش غیرمستقیم توسط یک میلیون و ۱۳۹ هزار گیلانی اشاره کرد و گفت: استان گیلان در تاسیس شرکت سرمایه گذاری استانی و ثبت در بورس پیشتاز بوده و باتوجه به اینکه گردش مالی بالای این حوزه می تواند در وضعیت زندگی، معیشت و رفاه مردم موثر باشد؛ انتظار می رود در اجرای فرآیند ثبت نام در سامانه سجام و احراز هویت نیز با اطلاع رسانی از طریق صدا و سیما و رسانه ها موفق عمل شود.

نماینده عالی دولت در گیلان همچنین دستگاه‌های اجرایی را مکلف به کاهش مصرف انرژی، برق و گاز و قطع آن در ایام تعطیلی اداره ها کرد و گفت: هر دستگاهی در این خصوص همراهی نکرد؛ بدون درنگ نسبت به قطع انرژی آن اقدام شود.

وی همچنین از مردم شریف و با فرهنگ استان خواست تا به منظور پیشگیری از خاموشی ها و قطعی احتمالی، در مصرف گاز و حامل های انرژی، صرفه جویی و با خدمتگزاران خود برای ارائه خدمت بهتر، همراهی کنند.

انتهای پیام