رشت – ایرنا- معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان از تدوین طرح مدیریت زباله در استان در قالب هفت پهنه از جمله پهنه شرق و غرب و پهنه مرکزی و اصلی که بیشترین زباله را باید مدیریت شود، خبر داد و گفت: اقدامات خوبی از سال ۹۷ برای این امر در استان در حال انجام است.

علی اوسط اکبری مقدم روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران استان یکی از اساسی ترین مشکلات گیلان را مدیریت پسماند در استان دانست و افزود:در جای جای مناطق پوشیده از جنگل های انبوه و مزارع سر سبز شاهد انباشتی از زباله هستیم که در  سال های گذشته به علت عدم آموزش صحیح و تدوین برنامه های لازم جهت مدیریت پسماندها، این مشکل بروز کرده و امروز تبدیل به معضل  اساسی و جدی برای تمامی شهروندان و روستاییان شده است .

وی با بیان اینکه از سال۹۷ ساماندهی این وضعیت به صورت جدی در  دستور کار دولت و توجه ویژه دکتر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه قرار گرفت ، افزود: برای حل این مشکل طرح مدیریت جامع پسماند را در استان تصویب کردیم.

وی با اشاره به تولید روزانه بیش از دو هزار تن زباله در گیلان اظهار کرد:  عمده این زباله ها به طور مستقیم  وارد مراکز دفن می شود که به علت عدم مدیریت صحیح در این مراکز موجب بروز مشکلاتی همچون ورود شیرآبه ها به منابع آب زیرزمینی و رودخانه ها و گاه به مزارع  شده است.

اکبری مقدم گفت:در همین  راستا قراردادی در سال ۹۲ با شرکتی برای احداث کارخانه ۶۰۰ تنی در رشت منعقد شد اما هیچ اقدامی صورت نگرفت  تا اینکه در سال ۹۸ ، ۱۱۹ میلیارد تومان  برای مدیریت پسماند رشت اختصاص یافت که ۹۱ میلیارد تومان فقط مختص به احداث این زباله سوز در رشت بود.

وی اضافه کرد: در شهر رشت برای این زباله سوز اقداماتی صورت گرفته چنانکه هم اکنون بیش از ۱۴ درصد تجهیزات زباله سوز که  از تعهدات این شرکت بوده توسط سرمایه گذار  وارد کارخانه کمپوست شده و در محوطه آن دپو شده است .

وی ادامه داد: همچنین در حوزه احداث ابنیه که از تعهدات شهرداری با تامین اعتبار از سوی دولت بوده است ، احداث سوله بویلر آغاز شده و فونداسیون آن به اتمام رسیده است و ساخت اسکلت سوله در حال حاضر در کارگاه تولیدی قطعات فولادی در شرق گیلان در حال انجام است و امیدواریم بزودی برای نصب به کارخانه ارسال شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان با اشاره به اقداماتی در مدیریت پسماند  در غرب گیلان نیز گفت: در این راستا در غرب استان از جمله شهر تالش نیز اقداماتی در قالب مدیریت کمپوست به صورت مرکز پردازش با ظرفیت ۲۵۰ تن در روز در حال اجراست و هم اکنون سوله آن آماده بهره برداری است که امید است در آینده با تامین اعتبار شاهد نصب تجهیزات آن باشیم.

وی ادامه داد: در شرق گیلان نیز به مرکزیت شهرستان لنگرود یک کارخانه مرکز پردازش در دست اجراست که تا کنون بیش از ۹۰ درصد تجهیزات آن نصب شده و در بحث ابنیه فنی بیش از ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امیدوار است در نیمه نخست سال ۱۴۰۰ شاهد بهره برداری این کارخانه باشیم که با این اقدام می توانیم بخش عمده ای از زباله های استان را مدیریت نماییم.

اکبری مقدم گفت: با احداث کارخانه زباله سوز در رشت مرکز استان شاهد اتفاقات خوشایندی خواهیم بود که براساس برنامه ریزی های انجام شده در صورت تامین منابع مالی شاهد افتتاح آن تا سال ۱۴۰۱ خواهیم بود که به طور قطع آن زمان چیزی به عنوان دفن زباله در سراوان را نخواهیم داشت.

وی اضافه کرد: با احداث این کارخانه و زباله هایی که به صورت مستقیم از پنج شهر استان به دفن زباله در مرکز سراوان منتقل می شود، مدیریت می شود  اما اگر همه اقدامات هم انجام شود اما توام با آموزش و مشارکت مردم و شهروندان نباشد، به هیچ عنوان به سر منزل مقصود نخواهیم رسید .

وی از همه شهروندان و روستاییان خواست تا در بحث تولید و مدیریت زباله از مبدا همراه شده و  بحث تفکیک زباله از مبدا را جدی بگیرند و در دستور کار قرار دهند به گونه ای که مدیریت زباله به ویژه در روستاها از خود این مناطق انجام شود.

گیلان  بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و روزانه بین ۲ تا ۲ هزار و ۲۰۰ تن زباله در استان تولید می شود.