رشت – ایرنا – معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری گفت: احیاء تالاب عینک به عنوان پروژه ویژه در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا،  مهدی عبوری شامگاه چهارشنبه در جلسه ستاد بازآفرینی شهری در فرمانداری شهرستان رشت اظهار داشت: احیاء تالاب عینک و استفاده از فضاهای عمومی در اطراف این تالاب و داخل آن  از پروژه هایی است که می تواند برای مردم رشت دارای اهمیت باشد.

وی خاطرنشان کرد: اگر احیاء تالاب عینک جزو اولویت ها در استان گیلان و شهرستان، شهرداری، شورا و مدیران نباشد آمادگی دارم تمام هزینه های ایجاد مرکز تفریحی، خدماتی و اجتماعی با محوریت تالاب عینک را برای مردم شهر تقبل  کنم.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری تالاب عینک را یکی از مواهب الهی و طبیعی در رشت عنوان و از این که این تالاب به محلی برای تخلیه فاضلاب و پسماند تبدیل شده ابراز تاسف کرد.

وی در ادامه با اشاره به موضوع مطرح شده درباره پروژه خواهر امام رشت خاطر نشان کرد: مدیرکل اوقاف گیلان این پروژه را نگین پروژه های عمرانی مطرح کردند و نمایندگان مجلس نیز به این مهم صحه گذاشتند، این درخواست مردم شهرستان رشت است و حتما برای این پروژه کمک خواهیم کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی بیان داشت: قرار بر این است که در ارتباط با پروژه خواهر امام رشت شهرداری با اوقاف و امور خیریه و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری طرح نهایی این پروژه را به ما ارایه دهند.

وی با بیان اینکه تمام هدف بنده و همکارانم در وزارت راه و شهرسازی ارایه خدمات شایسته به مردم از جمله در خطه گیلان و رشت است، اضافه کرد: ۲ پروژه یاد شده به عنوان پروژه های اساسی و زیربنایی برای بهبود بخشی شهرستان رشت در دستور کار قرار می گیرد.

فرماندار شهرستان رشت نیز در این جلسه در سخنانش احیاء بافت های فرسوده را از چالش های مهم در مدیریت شهری عنوان و تصریح کرد: احیاء بافت های فرسوده با حفظ بافت تاریخی و به روز کردن خدمات و ارایه امکانات در مواقع بحرانی اهمیت دارد.

علی فتح اللهی اظهار داشت: پروژه خواهر امام رشت بعنوان یکی از خواسته های دیرینه مردم استان گیلان و رشت  حائز اهمیت و نیازمند توجه است.

تالاب عینک پیشتر  وسعت این تالاب حدود ۵۰ هکتار بوده که از مساحت آن تنها ۳۳ هکتار باقی مانده است. بخش وسیعی از این تالاب در سال ۱۳۸۶ لایروبی و پاکسازی شده و دهها ملک خصوصی حاشیه آن نیز خریداری شده است، مجموعه تالاب عینک علاوه بر گردشگری از لحاظ اکولوژی و آبزی پروری اهمیت زیادی دارد.در ضلع غربی شهر رشت  در صورت ساماندهی می تواند نقش مهمی در گردشگری، اشتغالزایی و رونق اقتصادی رشت و استان گیلان داشته باشد،