رشت-ایرنا-مدیر جهاد کشاورزی گیلان گفت: در سال جاری هیچ مشکلی در زمینه توزیع کود شیمیایی مورد نیاز کشاورزان وجود ندارد و در زمان مناسب در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.

مسعود الماسی در نشست با فرماندار آستانه اشرفیه در محل فرمانداری این شهرستان با اشاره به اینکه امسال هیچ تغییری در روند توزیع کود شیمیایی در استان صورت نگرفته افزود:به میزان ظرفیت زمین های کشاورزی گیلان کود شیمیایی موجود است و کشاورزان این استان هیچ گونه نگرانی در این خصوص نداشته باشند.

وی در ادامه با اشاره به ظرفیت های کشاورزی در شهرستان آستانه اشرفیه اظهار داشت: بادام زمینی به عنوان یکی از محصولات استراتژیک نقش مهمی در رونق اقتصادی این منطقه دارد.

به گفته وی با توجه به اهمیت تجارت این محصول و زمینه وجود صادرات آن ، ضروری است تا اعتبارات پژوهشی در زمینه بهبود کیفیت بادام زمینی و معرفی ارقام جدید اختصاص یابد.

فرماندار آستانه اشرفیه نیز در این جلسه گفت: وجود محصولات متنوع کشاورزی موجب شده تا این شهرستان به عنوان یکی از قطب های مهم کشاورزی استان مورد توجه قرار گیرد.

حمید رضایی ، تولید محصولات کشاورزی به ویژه برنج و بادام زمینی را در رونق اقتصادی این شهرستان موثر عنوان و خاطرنشان کرد:  ایجاد صنایع تبدیلی مرتبط با محصولات کشاورزی در منطقه موجب افزایش درآمد کشاورزان می شود.

وی با بیان اینکه راه اندازی صنایع تبدیلی و بسته بندی مرتبط با محصولات استراتژیک افزایش میزان اشتغال در منطقه را به همراه خواهد داشت ، یادآور شد:با ایجاد چنین صنایعی ، از خروج محصولات کشاورزی به صورت خام جلوگیری می شود ضمن آنکه وضعیت اقتصادی در شهرستان نیز بهبود می یابد.

فرماندار آستانه اشرفیه در ادامه با تاکید بر اینکه بایستی از هرگونه تخلف احتمالی در زمینه توزیع کود شیمیایی مورد نیاز کشاورزان جلوگیری شود اظهار داشت: به این منظور ضروری است تا از فعالیت دلالان و واسطه ها با جدیت جلوگیری شود.

رضایی با تاکید بر توزیع عادلانه کود شیمیایی مورد نیاز کشاورزان افزود :انتظار می رود کشاورزان کود شیمیایی مورد نیاز خود را از کارگزاران و شرکت های خدماتی دارای مجوز دریافت کنند ، ضمن آنکه دستگاه های نظارتی بایستی نظارت بیشتری در زمینه توزیع کود شیمیایی داشته باشند.

شهرستان آستانه اشرفیه دارای بیش از ۲۹ هزار هکتار اراضی کشاورزی است که این میزان شامل  ۲۳ هزار و ۵۷۰ هکتار برنج ،  ۲ هزار و ۵۰۷ هکتار  بادام زمینی و مابقی نیز سایر محصولات کشاورزی چون صیفی جات و چای می باشد.این شهرستان با داشتن دو بخش مرکزی و بندرکیاشهر دارای ۱۰۵ روستا و حدود ۱۰۸ هزار نفر جمعیت بوده  و در شرق استان گیلان واقع شده است.