رشت – ایرنا – مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گیلان از توزیع بذرهای گواهی و اصلاح شده برنج در ارقام مختلف از اواخر بهمن ماه در این استان خبر داد.

صالح محمدی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این مجموعه با سایر شرکت های تولید کننده بذر در استان در حال بوجاری و فرآوری بذرهای اصلاح و گواهی شده برنج برای تحویل به شالیکاران در سال زراعی جاری است.

وی اظهار داشت: تولید این بذرها بر اساس برنامه پیشنهادی سازمان جهاد کشاورزی ابلاغ و همه ساله از اواخر بهمن پس از ابلاغ نرخ ها توسط وزارت جهادکشاورزی از طریق کارگزاری های مجاز شرکت خدمات حمایتی “تعاونی های روستایی و بخش خصوصی” متناسب با سطح زیرکشت در شهرستان های مختلف استان توزیع می شود.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گیلان خاطر نشان کرد: سال گذشته افزون بر یک هزار و ۵۰۰ تن بذرگواهی شده بین شالیکاران استان توزیع شد.

گیلان بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و با کیفیت برنج در کشور به شمار می آید که با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و رتبه دوم تولید برنج را به خود اختصاص داده است.

ارقام هاشمی، علی کاظمی، صدری، حسنی و دیلمانی جزو رقم‌ های کیفی و ارقام گوهر و سپیدرود جزو رقم‌های پرمحصول است که در شالیزارهای گیلان کشت می‌شود، بیشترین رقم‌ های کشت شده برنج در این استان، رقم‌های کیفی هاشمی و علی کاظمی است که افزون بر ۸۵ درصد محصول برنج گیلان را شامل می‌شود.

بیشترین اراضی شالیکاری استان نیز در شهرستان‌های رشت و صومعه سرا واقع است.