ایسنا/گیلان مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس گیلان، با اشاره به آغاز نگارش، تدوین و نشر خاطرات شفاهی مادران شهدای گیلانی، اضافه کرد: کتاب های تالیف شده در این بخش بسیار پراکنده است و باید به صورت سامان یافته جامعه هدف استان را تحت پوشش قرار دهیم.

سرهنگ حسین مصطفی پور در نشست تخصصی ثبت، تولید و نشر خاطرات مادران شهدای استان گیلان، کار برای شهدا را ارزشمند دانست و اظهار کرد: همه ما مدیون ایثار و از خود گذشتگی شهدا و صبر و استقامت خانواده های معزز آنان هستیم.

وی سردار سلیمانی را مصداق عینی فرهنگ ایثار و جهاد و شهادت برای دفاع از مرزهای راهبردی جمهوری اسلامی دانست و افزود: شهدا خالصانه برای خدا کار کردند و خداوند به آنان جایگاه والا بخشید. در مراسم تشییع پیکر پاک شهید سلیمانی شاهد جوشش این محبت در قلوب مردم بودیم.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس گیلان، مکتب شهید سلیمانی و همه شهدای اسلام و انقلاب را راهگشای جامعه دانست و تصریح کرد: امروز افرادی که مسئولیت دارند باید از آموزه ها، سبک زندگی و شیوه مدیریت سردار سلیمانی الگو بگیرند.

مصطفی پور، حاج قاسم را مدیر در تراز انقلاب اسلامی دانست و گفت: این شهید بزرگوار نشان داد که به دور از کشمکش های سیاسی می توان برای کشور کار کرد و مورد پذیرش و اعتماد همه سلایق و دیدگاه ها قرار گرفت.

وی چاپ و نشر خاطرات و دل نوشته های والدین شهدا را یکی از کارهای بر زمین مانده حوزه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت دانست و عنوان کرد: علیرغم کارهای خوبی که در حوزه انتشار خاطرات و تاریخ شفاهی رزمندگان دوران دفاع مقدس صورت گرفته است، در حوزه جمع آوری تاریخ شفاهی پدران و مادران شهدا تخصصی و سوژه ای وارد نشدیم.

مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس گیلان، جمع آوری، نشر و بسط خاطرات و یادگاری های شهدا و رزمندگان را ماموریت ذاتی این اداره کل دانست و خاطرنشان کرد: فرصت برای جمع آوری خاطرات والدین شهدا بسیار کم است، زیرا با بالا رفتن سن و بیماری و کهولت مواجه هستند و باید از فرصت های باقی مانده نهایت بهره را ببریم.

وی با اشاره به آغاز نگارش، تدوین و نشر خاطرات شفاهی مادران شهدای گیلانی، اضافه کرد: کتاب های تالیف شده در این بخش بسیار پراکنده است و باید به صورت سامان یافته جامعه هدف استان را تحت پوشش قرار دهیم و یک کتاب جامع استانی با محوریت مادران شهدا داشته باشیم.

مصطفی پور، با بیان اینکه مادران شهدا خاطرات جذاب و شنیدنی و خواندنی از فرزندان در دوران کودکی و نوجوانی و اعزام به جبهه و شهادت دارند، یادآور شد: استان گیلان هشت هزار شهید تقدیم اسلام و انقلاب کرده است و در حال حاضر بیش از نیمی از مادران این شهدا، در قید حیات نیستند.

وی همچنین از تدوین جلد نخست کتاب ۳۵۰۰ مادر شهید گیلانی خبر داد و گفت: این مجموعه با محوریت مادران شهدای شهرستان رشت تدوین و چاپ خواهد شد.

فاطمه شیرزاد، عضو شورای شهر رشت نیز، با تاکید بر لزوم تبیین ارزش های دفاع مقدس برای جامعه به ویژه نسل جوان و نوجوان، عنوان کرد: شهدا متعلق به همه مردم هستند و باید نسبت به شهدا و خانواده های آنان ادای دین داشته باشیم.

وی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، افزود: حاج قاسم به معنای واقعی کلمه سرباز ولایت بود و نامش در تاریخ خواهد ماند لذا از دست دادن چنین شخصیت بزرگواری بسیار سخت است.

عضو شورای شهر رشت، با بیان اینکه والدین شهدا امانت شهدا نزد ما هستند، تصریح کرد: مادران و پدران شهدا گنجینه ای از خاطرات زیبای فرزندان شهیدشان هستند و ما در قبال این گنجینه های ارزشمند مسئولیت خطیری داریم.

شیرزاد، با اشاره به تعلق خاطر مادران شهدا به خانه کودکی شهدا و تاکید آنان بر حفظ لوازم مربوط به فرزندان شهیدشان، خاطرنشان کرد: مادران شهدا علاقه دارند در همان خانه ای زندگی کنند که فرزندشان در آنجا زندگی کرده و این اندیشه و رفتار در مادران شهدا مشترک است.

وی با تاکید بر لزوم ثبت و ضبط آثار مکتوب و خاطرات والدین شهدا، یادآور شد: سازمان فرهنگی شهرداری رشت آمادگی دارد تا نقش خود را در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت با موضوع جمع آوری و تدوین خاطرات و دل نوشته های مادران شهدا ایفا کند.

عضو شورای شهر رشت، با بیان اینکه اگر برای شهدا گام برداریم شهدا خودشان راه را نشان می دهند، عنوان کرد: در کنار یک کتاب جامع از خاطرات والدین شهدا، باید برای تک تک مادران و پدران شهدا کتاب چاپ کنیم؛ البته آنان خواسته ای از ما ندارد و ما باید وظیفه خودمان را انجام دهیم.

وی با اشاره به درگذشت والدین شهدا و از دست رفتن خاطرات ارزشمند آنان، گفت: استان گیلان ۴۰ مادر دو شهید دارد که ظرفیت خوبی برای تدوین یک کتاب است.

شیرزاد، با بیان اینکه والدین شهدا منتظر موزه دفاع مقدس استان گیلان هستند، اظهار کرد: این موزه فرصت خوبی برای حفاظت و نگهداری از لوازم و آثار و دست نوشته ها و عکس های شهدا به عنوان سرمایه معنوی جامعه است که باید به آیندگان بسپاریم.

محمدرضا داوطب، معاون فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران گیلان نیز در ادامه، خواستار تشکیل اتاق فکر برای تدوین کتاب مادران شهدای گیلانی شد و تصریح کرد: استان گیلان چهار مادر سه شهید، ۴۰ مادر دو شهید، ۵۳ مادر تک فرزند ذکور شهید و شش مادر تک فرزند شهید دارد که هر کدام یک سوژه برای کتاب است.

وی مادران شهدای فرمانده را یکی دیگر از سوژه های کتاب خاطرات دانست و اضافه کرد: در حال حاضر حدود ۱۰۰۰ مصاحبه تصویری با مادران شهدای استان گیلان تولید کردیم که هر کدام ظرفیت خوبی برای چاپ و نشر مکتوب دارد.

انتهای پیام