رشت- ایرنا- رییس ستاد دیه گیلان گفت : گیلان بعد از استان اصفهان و تهران مقام سوم در زمینه کمک به آزادسازی زندانیان جرائم غیر عمد را در کشور دارد.

علیرضا یزدانی روز یکشنبه در جلسه شورای اداری صومعه سرا  با بیان این که ستاد دیه در زمینه آزاد سازی زندانیان جرائم غیر عمد در خصوص مهریه،  نفقه، جرائم مالی، تصادفات رانندگی،  جرائم قتل شبه عمد فعالیت دارد ،اظهارداشت: ستاد دیه گیلان  سال گذشته توانست  ۴۱۱زندانی جرائم غیر عمد  با بدهکاری ۱۷۵میلیارد تومانی را آزاد کند که ۳۶درصد از مبلغ بدهکاری از شاکیان بصورت گذشت و بخشش بوده است .
وی در ادامه افزود: ستاد دیه گیلان طی سالجاری  ۴۰۰میلیارد تومان بدهکاری زندانیان جرائم غیرعمد را پرداخت کرده است که با این اقدام ۲۹۰نفر آزاد شده اند.
یزدانی  با اشاره به اینکه  ۵۴درصد از مبلغ مذکور توسط مددکاران ستاد دیه از شاکیان بخشش و گذشت گرفته شده است افزود: ۹۱ نفر از زندانیان جرائم غیرعمد چهار شهرستان صومعه سرا ،فومن، ماسال و رضوانشهر در زندان ضیابر دوره محکومیتشان را می گذرانند.
رئیس ستاد دیه گیلان یاداور شد: امسال  ۴۱نفر از زندانیان این زندان  با ۴۰میلیارد و ۷۰۰میلیون تومان بدهکاری با گذشت و بخشش ۶۷درصد مبلغ دیه آزاد شده اند.

شهرستان صومعه سرا با حدود ۱۳۰ هزار نفر جمعیت سه بخش مرکزی، تولمات و گوراب زرمیخ در ۲۵ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع شده است.