رشت – ایرنا- مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان اعلام کرد: حکم شلاق در انظار عمومی، برای دو متخلف که در آبان ماه امسال مرتکب عمل وقیحانه حیوان آزاری منجر به کشتن سگ در رضوانشهر شده بودند صادر و به زودی اجرایی می شود.

علی اصغر روشنی بعداز ظهر جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: دو فرد یادشده  که با بی رحمی اقدام به کشتن یک قلاده سگ در رضوانشهر واقع در غرب گیلان کرده بودند با کمک ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان ،دستگیر و با همکاری واحد حقوقی این اداره کل از سوی مرجع قضایی به تحمل ۷۴ ضربه شلاق در انظار عمومی محکوم شدند.

وی ادامه داد:  آبان ماه امسال طی تماس های مردمی مبنی بر کشته شدن سگی در یکی از شهرک های این شهرستان توسط دو تن از اهالی این منطقه، ماموران یگان حفاظت به منطقه اعزام و  به جمع آوری مستندات در مورد متخلف یا متخلفان و نحوه کشته شدن حیوان بی پناه اقدام کردند.
وی ادامه داد:  پس از تحقیقات محلی دو تن از اهالی شهرک ولیعصر به مراجع قضایی معرفی شدند که در نهایت دادستان عمومی و انقلاب اسلامی شهرستان و قاضی پرونده هر کدام از متخلفان این پرونده حیوان آزاری را  به تحمل ۷۴ ضربه شلاق در انظار عمومی محکوم کرد.
 تابستان امسال نیز سگی که از طبقه دوم خانه ای در شهرستان رودسر در شرق گیلان توسط یک فرد حیوان آزار به بیرون پرت شده بود از سوی اعضای یک سمن زیست محیطی نجات یافت .
شخصی که در رحیم آباد شهرستان رودسر اقدام به حیوان آزاری و پرت کردن یک قلاده سگ از طبقه دوم ساختمان نموده بود توسط ماموران یگان حفاظت این اداره شناسایی و با تشکیل پرونده تخلف به مرجع قضایی رحیم آباد معرفی شد.
پس از عمل بی رحمانه این فرد،  اعضای یک  سمن زیست محیطی  برای درمان به موقع و تیمار حیوان آسیب دیده که از ناحیه دست و پا دچار شکستگی شده بود، اقدام کردند.
حیوان آزاری یکی از انواع بداخلاقی های اجتماعی، بزهکاری یا اختلالات روانی است که موجب جریحه دار شدن افکار عمومی شده و جرم تلقی می شود.  
 هرچند امور مربوط به حیوانات وحشی طبق ماده یک قانون حفاظت بهسازی محیط زیست مربوط به سازمان حفاظت محیط زیست می شود ولی از آنجایی که سازمان حمایت از حیوانات در کشور نداریم این سازمان در راستای جریحه دار نشدن افکار عمومی در راستای مقابله با حیوان آزاری در این خصوص همکاری می کند.