آستارا – ایرنا – امام جمعه بندر آستارا گفت: سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به واسطه ارتباط معنوی با خدا و ولایت‌مداری عزت یافت و به عنوان سیدالشهدای مقاومت در توفیق این جبهه اسلامی نقش بسزایی ایفا کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا حجت الاسلام کاظم حافظ نیا در خطبه های نماز جمعه در مصلی آستارا اظهار کرد: شهید حاج قاسم سلیمانی از نظر هوش، ذکاوت و فرماندهی نمونه بود و اذعان بزرگان جبهه مقاومت نظیر سید حسن نصرالله دلیل بر این ادعاست، اما این مرد بزرگ در عین عزت، در مقابل مادران و فرزندان شهید خاضعانه رفتار می کرد.

وی ادامه داد: شهادت این سردار رشید اسلام سراسر جبهه مقاومت، جهان اسلام و دل انسان های آزاده را متحول کرد و روز آسمانی شدن وی به نام روز مقاومت نام گرفت و یاد و نام او و همرزمان شهیدش نظیر ابومهدی المهندس هرگز فراموش نخواهد شد.

وی افزود: شهید المهندس خود را سرباز حاج قاسم می دانست در حالی که شهید سلیمانی خود را بارها سرباز ملت و ولایت نامیده بود و روح این مردان بزرگ از این قید و بندها رها و آزاد بود و ما باید با دقت و توجه در این خضوع و خشوع ها، دلباخته القاب و عناوین دنیوی نباشیم و تقوی پیشه کنیم.

امام جمعه آستارا بخش کشاورزی را به جهت تامین غذا و خوراک، بسیار مهم توصیف کرد و با اشاره به افزایش تغییر کاربری اراضی کشاورزی به بهانه ساخت ویلا و سایر اماکن، از مسئولان خواست با رویه تغییر و تبدیل کاربری زمین های کشاورزی و خسران به این بخش از جامعه با جدیت برخورد کنند.

حافظ نیا گفت: اگر اراضی کشاورزی کاهش یابد یا از بین برود، امنیت غذایی جامعه دچار مشکل خواهد شد و مسئولان باید با تاسی از حساسیت ها و تاکیدات مقام معظم رهبری در این خصوص، برای حفظ زمین های کشاورزی اقدام کنند.

امام جمعه آستارا در بخش دیگر سخنانش خانواده ها، مسئولان و مراکز دانشگاهی را به پاسداشت و ترویج حجاب و عفاف توصیه کرد و گفت: ترویج بی بند و باری در کشورها سیاست استکبار جهانی برای تسلط است و بی حجابی زمینه فسادهای دیگر را فراهم می کند و دشمن برای اشاعه آن در تلاش است و باید هوشیار باشیم.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و مرز جمهوری آذربایجان واقع شده است.