ایسنا/گیلان استاندار گیلان، پیشرفت انجام کار در ۴۱ پروژه مهم اقتصاد مقاومتی و ۵۶ پروژه جهش تولید استان به ویژه در بخش های اقتصادی، کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و گردشگری را مطابق با انتظارات خواند و ادامه داد: شماری از این پروژه ها به پیشرفت ۱۰۰ درصدی رسیده و بهره برداری شده اند.

ارسلان زارع در ستاد اقتصاد مقاومتی استان گیلان، اظهار کرد: از ابتدای امسال کوشیده شد پروژه های بخش های عمرانی و اقتصادی، متناسب با نیازهای مردم و توسعه استان تعریف شوند و در این خصوص برنامه ریزی های لازم صورت گرفت.

وی با اشاره به تامین اعتبار برای انجام طرح‌های یادشده از سوی دولت و نیز مشارکت بانک‌ها و بخش خصوصی افزود: باید بتوانیم با افزایش سهم تولید و تسهیل در انجام پروژه‌های عمرانی توسعه‌ای، در ارتقای سطح معیشت و درآمد سرانه استان سهیم باشیم.

استاندار گیلان، پیشرفت انجام کار در ۴۱ پروژه مهم اقتصاد مقاومتی و ۵۶ پروژه جهش تولید استان به ویژه در بخش های اقتصادی، کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و گردشگری را مطابق با انتظارات خواند و ادامه داد: شماری از این پروژه ها، طی ماه های اخیر به پیشرفت ۱۰۰ درصدی رسیده و بهره برداری شده اند.

زارع، با یادآوری تاکیدات خود در ابتدای سال‌جاری مبنی بر ضرورت انجام تلاش مضاعف و چندبرابری برای تحقق شعار جهش تولید، فعالیت شماری از واحدهای تولیدی در استان را مصداق این تلاش خواند که توانستند میزان تولید محصولات خود را متناسب با نیاز جامعه افزایش دهند.

وی به بازدید هفته گذشته خود از پروژه راه آهن رشت کاسپین اشاره و اضافه کرد: لازم است کارفرما، برنامه زمان بندی مشخص تهیه کرده و کتبا به معاونت عمرانی استانداری ارائه دهند.

استاندار گیلان پیشرفت پروژه باقیمانده آزادراه رشت قزوین محدوده منجیل و رودبار را نیز مناسب ارزیابی و اظهار کرد که این روند مثبت، پیوسته ادامه داشته باشد.

وی با تاکید بر لزوم تسریع در انجام پروژه های اقتصاد مقاومتی و جهش تولید به ویژه آنهایی که بانک ها مشارکت دارند، گفت: با وجود محدودیت های اعتباری، دولت از هیچ کمکی برای تخصیص اعتبارات لازم در خصوص پروژه های راه آهن و آزادراه دریغ نکرده است.

زارع حمایت و پشتیبانی کامل دولت و نیز همراهی مردم برای انجام پروژه ها را از مواردی عنوان کرد که بار مسئولیت برای جدیت در امور و استفاده بهینه از فرصت ها را سنگین‌تر می‌کند و گفت: در مواجهه با چالش ها، ضمن حفظ حقوق مردم، بایستی تشریفات اداری و قانونی زودتر انجام و کارها با سرعت پیگیری شده و به سرانجام برسد.

وی تکمیل سدهای پلرود و شفارود در موعد مقرر و آبگیری آنها را در رفع نیازهای آبی استان در بخش های کشاورزی و آشامیدنی موثر دانست و یادآور شد: لازم است در مورد سدهای لاستیکی نیز این اطمینان خاطر به پیمانکاران داده شود تا امور را با جدیت انجام دهند.

استاندار گیلان آب بندان ها را ظرفیت هایی برای اشتغال و تولید دانست و با اشاره به همراهی های ادارات کل منابع طبیعی و محیط زیست مطابق با چارچوب های قانونی، بر ضرورت بهره گیری مناسب از این فرصت تاکید کرد.

زارع، همچنین تکمیل سریع تر پروژه های مرتبط با مدیریت پسماند را یادآور شد و با اشاره به بالاتر بودن سرانه تولید زباله در استان نسبت به میانگین کشوری، عنوان کرد: طرح های پسماند هم در سال گذشته و هم در سال جاری، مشکلی به لحاظ تامین اعتبار نداشته اند و انتظار داریم با تغییر مدیریتی که در شهرداری رشت اتفاق افتاده؛ موضوع پسماند و سایت های سراوان و لاکان رشت به سرانجام برسد.

وی فرهنگ سازی برای شهروندان در زمینه تفکیک زباله از مبدا و جلب مشارکت مردم در فرآیند مدیریت پسماند را نیز از موارد مهمی ذکر کرد که باید مورد توجه نهادهای مسئول قرار گیرد.

انتهای پیام