آستارا – ایرنا – سیره و سنت فاطمی به مناسبت ایام شهادت حضرت زهرا (س) با سخنرانی و مداحی زنده علما و مداحان آستارا در شبکه‌های اجتماعی تبیین و تشریح شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا امام جمعه آستارا روز دوشنبه در همایش مجازی فاطمی در مسجد فاطمه زهرا (س) این شهرستان اظهار کرد: شیوع ویروس کرونا نباید ما را از تبیین شخصیت والای بانوی بزرگ اسلام غافل کند و باید از بستر فضای مجازی به نحو شایسته استفاده شود.

حجت الاسلام کاظم حافظ نیا بیان کرد: آسیب ها و حوادث تاریخ اسلام به دلیل بی توجهی به اصل ولایت روی داده و  اقدامات فاطمه (س) در دفاع از حق ولایت علی(ع) آشکار است و آن بانوی بزرگوار، عنایت ویژه ای به امامت و ولایت علی(ع) داشت و آن را به عنوان وظیفه اجتماعی قلمداد می کرد. 

وی اضافه کرد: حضرت زهرا (س) از همه نظر بهترین الگوی بانوان مسلمان است و ترویج فرهنگ عفت و حیای فاطمی برای هدایت جامعه ضروری است و با توجه به شرایط روز جوامع اسلامی، نیاز به فرهنگ فاطمی، علوی و رضوی بیش از هر زمان دیگر احساس می شود.

وی ادامه داد: توجه به حیا، عبادت و معنویت از ویژگی های بارز حضرت زهرا (س) بود و آن بانوی بزرگ، بدون بی تفاوتی در مسائل جامعه، در صحنه‌های مختلف و دفاع از امام زمان خود حاضر بود. 

امام جمعه آستارا با گرامیداشت یاد و خاطره شهید سلیمانی گفت: سردار رشید اسلام یک فرد نظامی نبود بلکه ایشان به تعبیر رهبر معظم انقلاب، یک مکتب ارزنده و درس آموز بود و سراسر حیاتش در حوزه ‌های مختلف، سرشار از نکات و آموزه ‌های ماندگار است.

از پنجم تا پانزدهم دی ماه سالروز شهادت حضرت فاطمه (س) و دهه ایام فاطمیه است و به خاطر جلوگیری از اجتماع مردم و شیوع ویروس عالمگیر کرونا، آئین های ملی و مذهبی در فضای مجازی برگزار می شود.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت، ۸۷ مسجد و ۱۲۸ هیات مذهبی در غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد و حدود ۱۷ درصد جمعیت آن را اهل سنت تشکیل می دهند.