ایسنا/گیلان استاندار گیلان، استمرار بهبود وضعیت کرونا در استان را با تداوم رعایت توصیه‌های بهداشتی ممکن دانست و گفت: عادی انگاری، موجب بازگشت دشواری های ناشی از شیوع بیماری می شود.

ارسلان زارع در جلسه ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا، با یادآوری اینکه براساس اعلام ستاد ملی در هفته گذشته شاهد خروج گیلان از وضعیت قرمز کرونایی بودیم، اظهار کرد: برخی شهرستان‌ها در وضعیت زرد و شماری دیگر نیز در وضعیت نارنجی هستند که استمرار قرمز نشدن هیچ یک از مناطق استان و از آن مهم‌تر قرار گرفتن تعداد زیادی از شهرستان‌ها در وضعیت زرد، مستلزم تداوم رعایت توصیه های بهداشتی از سوی مردم است.

وی با بیان اینکه گیلان در زمره نخستین استان‌های درگیر کرونا بود، افزود: براساس بررسی‌های به عمل آمده و بیان صریح معاون وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در جلسه گذشته ستاد استانی در رشت؛ پایین بودن نسبت فوت شدگان به بستری شدگان در گیلان در مقایسه با متوسط کشوری که یکی از شاخص های مهم بین المللی محسوب می شود؛ گویای کیفیت مراقبت، تلاش کادر درمان و مدیریت کرونا در استان است.

نماینده عالی دولت در گیلان تصریح کرد: اطلاع رسانی این موفقیت و موضوع مهم در جهت اطمینان افزایی به مردم و البته بیان تلاش های ایثارگرانه کادر پزشکی، پرستاری و درمانی استان بطور جدی در دستور کار صداوسیما و کمیته رسانه و فضای مجازی باشد.

وی ضمن قدردانی از رعایت دستورالعمل‌ها و تاکیدهای صورت گرفته برای پرهیز از دورهمی در شب یلدا توسط مردم، گفت: به منظور تداوم سیر نزولی کرونا در استان؛ رسانه‌ها ضمن تاکید بر رعایت موارد بهداشتی از سوی مردم، درخصوص ضرورت توجه به توصیه‌ها و پروتکل‌ها به ویژه پرهیز از شکل‌گیری دورهمی‌های خانوادگی در شب‌های طولانی زمستان، تولید محتوا انجام داده و اهمیت آن را برای مردم بیشتر تبیین کنند.

زارع خاطرنشان کرد: نبود وضعیت قرمز کرونایی در گیلان، به معنای آن نیست که این شرایط پایدار و دائمی است بلکه عادی انگاری و کم‌توجهی به مقررات بهداشتی، موجب به‌وجود آمدن دشواری‌های گذشته می‌شود.

وی با اشاره به گزارش‌های رسیده از دانشگاه علوم پزشکی مبنی بر اینکه اگرچه شهرستان رضوانشهر پیش از این در وضعیت مناسبی قرار داشت اما اکنون در شرایط ناپایداری است، بخشی از افزایش مبتلایان باتوجه به شناسایی صورت گرفته را حاصل اجرای موفق طرح پایش و غربالگری محله محور موسوم به شهید حاج قاسم سلیمانی ذکر و تاکید کرد که فرماندار شهرستان با همکاری نهادهای مختلف و سازمان های مردم نهاد اهتمام لازم برای قرار گرفتن در وضعیت پایدار را با همکاری مردم انجام دهد.

استاندار گیلان، به ارائه گزارشی از نتایج موثر اعمال محدودیت‌های تردد شبانه از ساعت ۲۱ در کنترل شیوع بیماری کرونا در ستاد ملی اشاره و خاطرنشان کرد: در جلسه امروز ستاد ملی کرونا مصوب شد تا این محدودیت تردد برای شهرهای زرد نیز اعمال شود و بر این مبنا، از فردا شب در شهرستان‌های زرد استان گیلان نیز علاوه بر شهرهای نارنجی این محدودیت تردد از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح، به مرحله اجرا درمی آید.

زارع، با اشاره به در پیش بودن ایام شهادت حضرت زهرا(س) گفت: همچون دیگر مراسم آیینی و ملی که به دلیل رعایت پروتکل های بهداشتی، در فضای مجازی برگزار شده؛ تاکید داریم این مناسبت نیز به دور از شکل گیری تجمعات انسانی و در بستر رسانه ای برگزار شود.

وی به قدردانی صورت گرفته از ستاد مدیریت بیماری کرونای گیلان و مراقبت های بیمارستانی و اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی در جلسه امروز ستاد ملی اشاره کرد و این موفقیت را مرهون تلاش های تمامی اعضا، کادر درمان، بسیجیان و نیروهای امدادی و همکاری مستمر مردم دانست.

استاندار گیلان، همچنین با تبریک میلاد حضرت عیسی(ع) از پیامبران گرانقدر و اولوالعزم به هموطنان و هم‌استانی‌های مسیحی، افزود: این روز یادآور آموزه‌های آسمانی آن پیامبر یعنی توحید، معنویت و محبت است که امیدوارم سال میلادی پیش رو؛ سالی توام با صلح و سلامتی برای پیروان آن حضرت و نیز تمامی ادیان آسمانی باشد.

وی به پنجم دی‌ماه روز ملی ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی نیز اشاره کرد و با گرامیداشت یاد و خاطره تمامی جانباختگان ناشی از حوادث طبیعی در کشورمان گفت: لازم است با استفاده از فناوری‌های نوین، بسط و گسترش آموزش‌های عمومی و نیز رعایت ایمنی در احداث بناهای ساختمانی و مقاوم سازی بناها، هدف‌گذاری را به سمت کاهش خسارت‌های ناشی از وقوع این حوادث و همچنین تلفات انسانی سوق دهیم.

انتهای پیام