رشت – ایرنا – رئیس روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: اهدای عضو زن ۵۶ ساله گیلانی دچار مرگ مغزی به یک بیمار نیازمند به پیوند عضو زندگی دوباره بخشید.

به گزارش پایگاه  اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان فیروز نصیرزاده اظهار داشت:  گل بس پور فتحی زن  ۵۶ساله گیلانی ، ساکن تالش که   سوم دی ماه سال جاری دچار مرگ‌ مغزی شده بود ، پس از انجام مراحل تایید مرگ مغزی توسط پزشکان متخصص و با رضایت خانواده ، به اهداء  نایل شد.

وی خاطرنشان کرد: کبد این بیمار دچار مرگ مغزی، در مرکز واحد فراهم آوری مرکز آموزشی، درمانی رازی رشت برداشته و به بیمار نیازمند کبد، پیوند زده شد.

این چهاردهمین اهداء عضو سال جاری در استان گیلان است.

هر فرد مرگ مغزی در صورتی که خانواده اش خیلی زود برای اهداء عضو رضایت دهد، می تواند جان هشت تا ۵۳ نفر را نجات دهد، بر اساس آمارها، هر ۱۰ دقیقه یک نفر به فهرست انتظار برای پیوند عضو اضافه می شود، هر دو ساعت یک نفر به خاطر نرسیدن عضو پیوندی جان خود را از دست می دهد.

کلیه ها، قلب ، کبد، پانکراس، روده، ریه ها، استخوان، مغز استخوان و برخی بافت های بدن از جمله پوست و قرنیه چشم ، تاندون، غضروف و دریچه قلب از پیوندهای متداول است.

قانون پیوند اعضاء  فروردین ۱۳۷۹ در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، بر اساس این اعضای بیماران فوت شده یا بیمارانی که مرگز مغزی آنها آشکار و مسلم شده را می توان به شرط وصیت بیمار یا موافقت ولی دم برای پیوند به بیمارانی که ادامه حیاتشان به پیوند عضو بستیگی دارد، استفاده کرد.اعلام رضایت برای اعضا از سال ۱۳۸۷ در گیلان انجام شد؛ باربد چمن زیبای ، کودک چهارساله اولین اهدا کننده عضو در این است که با رضایت خانواده کلیه اش به مردی ۴۲ ساله پیوند زده شد.