ایسنا/گیلان مدیرکل مدیریت بحران گیلان، با بیان اینکه در حال حاضر کلیه راه های اصلی و فرعی استان باز است و راهداران در حال برفروبی محورهای روستایی هستند، گفت: بارش برف در ارتفاعات املش، رودبار و سیاهکل به ۱۰۰ سانت رسید.

امیر مرادی در گفت وگو با ایسنا، از توقف بارش برف در کلیه محورهای مواصلاتی استان گیلان خبر داد و اظهار کرد: در حال حاضر کلیه راه های اصلی و فرعی استان باز است و راهداران در حال برفروبی محورهای روستایی هستند.

وی با بیان اینکه کلیه شهرستان های گیلان با بارش برف و باران و مخلوط برف و باران مواجه بودند، تصریح کرد: از ساعت ۱۲ شب با اُفت آنی دما در جلگه مواجه شدیم که نتیجه تغییر اقلیم است، یعنی طبق گزارش هواشناسی دما هوا از چهار درجه به صفر درجه و حتی زیر صفر درجه سلسیوس رسید.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان، از بارش برف در همه ارتفاعات بالای ۴۰۰ متر استان خبر داد و خاطرنشان کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته موج بارش برف ۱۴ شهرستان در بخش های جنوبی، مرکزی و شرق و غرب استان شامل رشت، تالش، رضوانشهر، لاهیجان، فومن، ماسال، شفت، رودبار، سیاهکل، آستارا، آستانه اشرفیه، رودسر، املش و لنگرود را فرا گرفت.

مرادی، با اشاره به آماده باش کامل راهداران و نیروهای شهرداری برای بازگشایی راه ها و برفروبی، عنوان کرد: تاکنون ۷۸۷ کیلومتر/باند برفروبی به حجم دو میلیون و ۲۷۷ هزار و ۶۵۰ مترمکعب توسط ۲۵۶ نیروی راهداری و ۱۶۱ دستگاه انواع ماشین آلات سنگین و نیمه ستگین انجم شده است و به ۸۳ خودروی گرفتار در برف کمک رسانی کردیم.

وی با بیان اینکه کلیه ارتفاعات استان درگیر برف بوده است، گفت: خوشبختانه مشکلی از بابت قطعی آب و برق و گاز نداریم و اکیپ های برق و گاز بلافاصله چند مورد قطعی را در روستاها برطرف کردند.

مدیرکل مدیریت بحران گیلان، از بارش ۱۰۰ سانتی برف در خصیب دشت املش خبر داد و اضافه کرد: ارتفاع برف در شهرستان رشت به ۱۰ تا ۲۰ سانت رسید. همچنین در شهرستان های تالش، ۴۰ تا ۴۵ سانت، رضوانشهر ۵۰ تا ۶۰ سانت، لاهیجان ۱۵ سانت، فومن ۲۵ سانت، ماسال ۴۰ سانت، شفت ۱۵ تا ۲۵ سانت، رودبار ۱۰ تا ۱۰۰ سانت، سیاهکل ۱۰ تا ۱۰۰ سانت، آستارا ۳۰ سانت، آستانه اشرفیه ۳۰ سانت، رودسر ۱۵ تا ۷۰ سانت، املش ۴۰ تا ۱۰۰ سانت و لنگرود ۲۵ تا ۴۰ سانت برف باریده است.

وی با اشاره به رصد لحظه به لحظه وضعیت شهرها و روستاها توسط فرمانداران و بخشداران و دهیاران و دستگاه های عضو ستاد مدیریت بحران استان، خاطرنشان کرد: با هماهنگی های انجام گرفته طی چهار ماه گذشته آماده مقابله با برف سنگین بودیم و خوشبختانه خسارتی در حوزه زیرساخت ها و اموال مردم نداشتیم.

مرادی، با بیان اینکه آمادگی اکیپ های راهداری موجب شد نیازی به امکانات بخش خصوصی نداشته باشیم، گفت: با کمک شهرداران گزارشی از انسداد راه های شهری نداشتیم. به دلیل برف و کولاک شدید در محور اسالم خلخال در حوزه استان اردبیل، با همکاری پلیس راه شب گذشته این محور را مسدود کردیم تا شاهد گرفتار شدن خودروها در برف نباشیم و خوشبختانه این محور از صبح امروز بازگشایی شد.

وی با اشاره به کمبود امکانات اعتبارات در حوزه تجهیزات راهداری و فرسودگی ماشین آلات، یادآور شد: اگرچه مشکلاتی در حوزه زیرساختی داریم، اما با همکاری و بسیج ظرفیت ها توانستیم مانع از ایجاد خسارت برای مردم شویم و نعمت برف برای ما تبدیل به نقمت نشد.

انتهای پیام