آستارا- ایرنا- امام‌جمعه آستارا گفت: نظام جمهوری اسلامی ایران با وجود همه توطئه‌ها و هجمه‌های دشمنان خارجی و پیروان داخلی آنها به لطف خداوند متعال و با تکیه بر مردم هیچ‌گاه به بن‌بست نرسیده و نخواهد رسید.

به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت‌الاسلام محمدجواد باقری ارومی در خطبه‌های نمازجمعه آستارا بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از مردم اصفهان را یادآور شد و اظهار کرد: بساط اغتشاشات به‌زودی برچیده خواهد شد و دشمنانی که در خارج برنامه‌ریزی می‌کنند و امتداد آنها در داخل که برنامه‌ها را اجرا می‌کنند، بسیار حقیرتر از آن هستند که بتوانند به جمهوری اسلامی ایران خدشه‌ای وارد نمایند.

وی افزود: اعمال آنها آثاری دارد و از جمله تلاش می‌کنند تا با استمرار ایجاد اغتشاش در کشور مردم را خسته کنند، انرژی و توان مسئولان را بگیرند که درگیر تامین امنیت باشند و از سایر مسائل غافل شوند اما به تعبیر مقام معظم رهبری، با تنفری که بین مردم ایجاد می‌کنند، باعث می‌شوند که حرکت رو به جلو و پیشرفت ما بیشتر شود.

امام‌جمعه آستارا بیان کرد: البته باید تحرکات اخیر آسیب‌شناسی شود که بدانیم دشمن از کجا وارد می‌شود و چه کاری می‌خواهد انجام دهد تا هم جلوی آن را بگیریم و هم از مسائل آتی پیشگیری شود و توطئه‌های آنها را خنثی کنیم.

وی تشریح کرد: یکی از هدف‌های دشمن قطع امید مردم و القای روحیه ناامیدی در جامعه است که مانند حرکت مورچه‌ای بر روی سنگی سیاه در تاریکی شب برایش برنامه‌ریزی گسترده‌ای کرده‌اند، آرام آرام پیش می‌روند و در صورت غفلت از آن، در نهایت اثراتش را در آینده خواهیم دید.

حجت‌الاسلام باقری ارومی هویت‌زدایی را از دیگر هدف‌های دشمن دانست و اضافه کرد: چنان که در قضیه حضور تیم ملی فوتبال در جام جهانی مشاهده شد، عده‌ای به جای حمایت از تیم ملی از شکست خوردنش خوشحالی می‌کردند که این امر نشان می‌دهد اگر شخصی سوای اسلام و جمهوری اسلامی، تنها عرق ملی و احساس هویت داشته باشد، دست به این کار نمی‌زند.

وی با طرح این پرسش که آیا وضعیت و شرایط ایران در سال ۱۴۰۱ با ۱۳۵۷ و قبل از آن قابل مقایسه است، عنوان کرد: دشمن همچنین در پی زدودن هویت دفاع مقدس، انقلاب اسلامی، روحیه خدمت، مقاومت و پیشرفت است.

امام‌جمعه آستارا یادآور شد: در همین ۲ ماهی که کشور درگیر اغتشاشات بود، پیشرفت‌های بسیاری داشتیم که از جمله آنها می‌توان به تولید داروی ضد سرطان، افتتاح چندین پالایشگاه و کارخانه، بومی‌سازی فناوری‌های که پیش‌تر در اختیار بیگانگان بود، اشاره کرد اما رسانه‌های معاند به هیچ‌کدام از آنها نمی‌پردازند ولی روشن کردن آتش در چند شهر را برجسته می‌کنند.

به گفته وی، دشمنان علاوه بر همه اینها انتشار اخبار دروغ در جامعه و فریب افکار عمومی با بمباران رسانه‌ای را در دستور کار قرار داده‌اند و در فضای رسانه‌ای در حال القای توهم غرق‌شدگی در بین مخاطبان هستند تا مردم را به این باور برسانند که شرایط کشور ناامیدکننده بوده و نظام جمهوری اسلامی به بن‌بست رسیده است.

حجت‌الاسلام باقری ارومی با اشاره به پشتیبانی کشورهای آمریکا، آلمان، فرانسه، کانادا و رژیم اشغالگر صهیونیستی در اغتشاشات افزود: دشمن حتی بازیکنان فوتبال ما را غرق سوالات سیاسی می‌کند که تحت فشار قرار دهد و کار را به جایی می‌رساند که مربی غیرایرانی در برابر آنها موضع می‌گیرد و این پرسش را مطرح می‌کند که چرا سوالات مشابهی را از بازیکنان دیگر کشورها نمی‌پرسند.

نقش خانواده‌ها و محیط‌های آموزشی در جلوگیری از بروز مسائلی مانند اغتشاشات

وی در ادامه به نقش تعلیم و تربیت صحیح نسل جوان در پیشگیری از بروز مسائلی مانند اغتشاشات اخیر اشاره کرد و گفت: بخشی از تربیت نسل جوان به خانواده‌ها مرتبط است و البته عمق مساله به پیش از بچه‌دار شدن و حتی قبل از ازدواج و انتخاب همسر برمی‌گردد، سپس محیط‌های آموزشی و جامعه در این زمینه موثر هستند اما در کل والدین در تربیت کودکان و نوجوانان مسئولیت و اثر بسیاری دارند.

امام‌جمعه آستارا اضافه کرد: از این رو در کنار والدین، اشخاصی که به عنوان مربی، معلم و استاد در محیط‌های آموزشی مشغول به کار می‌شوند نیز باید دارای ویژگی‌هایی باشند که بتوانند نسبت به تربیت کودکان امروز و نسل آینده به درستی عمل کنند.

وی با تاکید بر اینکه با خشونت، اجبار، زور و پرخاش تربیت امکان‌پذیر نیست، اظهار کرد: در دوره‌ای که حق و باطل باهم درآمیخته است، حق به سختی پذیرفته می‌شود و باطل راحت‌تر مورد پذیرش قرار می‌گیرد، باید افراد جوری تربیت شوند که حق‌طلب بار بیایند.

حجت‌الاسلام باقری ارومی آیه ۱۲۵ سوره نحل را مورد اشاره قرار داد و گفت: تربیت باید با حکمت، برهان عقلی کامل و موعظه حسنه همراه باشد و پس از آنکه افراد کلام الهی را بدین گونه شنیدند و به کار بستند، خداوند به آنها بشارت می‌دهد و در این راستا اگر روش تعلیم و تربیت ما درست باشد، افراد خودشان حق را خواهند یافت.

وی در ادامه با تبریک هفته بسیج، مناسبت پنجم آذر سالروز تشکیل سازمان بسیج مستضعفان با فرمان امام خمینی (ره) در سال ۱۳۵۸ را یاد آور شد و بیان کرد: تفکر بسیجی برخاسته از تفکر انقلابی و دینی است و اگر از این تفکر تبعیت شود، در هیچ جایی به مشکل برنخواهیم خورد.

امام‌جمعه آستارا افزود: چنان که مقام معظم رهبری نیز پیش‌تر عنوان کرده بودند، بسیجی واقعی حضرت علی (ع) بود که خود را به طور کامل وقف اسلام نمود، گوش به فرمان پیامبر (ص) بود و هر زمان که نیاز می‌شد، در صحنه حضور می‌یافت اما از پیامبر گرامی اسلام (ص) نه جلوتر می‌رفت و نه عقب می‌ماند.

وی تاکید کرد: بر این اساس اگر به دین مبین اسلام باور داشته باشیم و معتقد باشیم که در زمان غیبت امام زمان (عج)، مقام معظم رهبری در جایگاه ولی امر زمانه است، به عنوان یک بسیجی باید دستورات ایشان را بپذیریم و از آنها به طور کامل تبعیت کنیم.

حجت‌الاسلام باقری ارومی اضافه کرد: بسیج بزرگترین سرمایه اجتماعی است و آن زمان که امام راحل دستور تشکیل بسیج ۲۰ میلیونی را صادر فرمود، کمتر کسی باور می‌کرد که در کشوری با جمعیت حدود ۳۵ میلیون نفری بتوان سازمان بسیجی با ۲۰ میلیون عضو ایجاد کرد.

وی عنوان کرد: امروز اما بسیج نه تنها در ایران، بلکه در منطقه و بین کشورهای اسلامی و حتی بسیاری از نقاط جهان و کشورهای غیرمسلمان بیش از ۲۰ میلیون نفر عضو دارد که شاید در ظاهر مسلمان نباشند اما دارای تفکر بسیجی هستند.

امام‌جمعه آستارا همچنین به مناسبت هفتم آذر، روز نیروی دریایی اشاره کرد و یادآور شد: نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران در دوران دفاع مقدس جانفشانی کرد و با ضربه محکمی که به رژیم بعثی زد، باعث شد که تا پایان جنگ جرات حمله به ایران را از طریق دریا را نداشته باشد و امروز هم جزو قوی‌ترین نیروهای نظامی منطقه و جهان به شمار می‌رود.