رشت – ایرنا – رئیس هیات ورزشهای همگانی گیلان گفت: ۲۵ درصد از دانش آموزان این استان چاق هستند.

علیرضا زهری عصر پنجشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه استان گیلان اظهار داشت: چاقی در کودکان یکی از معضلات جامعه بشمار می رود و با توجه با آمارهای اعلام شده، ۲۵ درصد از دانش آموزان گیلانی چاق هستند که این مقدار بیشترین درصد در کشور است.

وی افزود: یکی از دلایل عمده چاقی مفرط در نونهالان و نوجوانان، تعطیلی مدارس به دلیل شیوع ویروس کرونا می باشد که این امر باعث کم تحرکی و افزایش چاقی در دانش آموزان شده است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر با پیش بینی سازمان بهدات جهانی، نسل بعدی جامعه ما، نسل کوتاه قامتی خواهد بود و به همین دلیل پایش حرکتی و سنجش حرکتی را برای کودکان در نظرگرفتیم که در گام اول، ۱۰۰ کودک در این طرح حضور یافته اما در مراحل بعدی ، این تعداد افزایش خواهد یافت.

وی بیان کرد: همچنین هورمن رشد در کودکان به طور معمول از ساعت ۱۱ شب تا سه بامداد فعال است و این هورمون هنگام استراحت و خواب فعالیت می کند و باعث رشد می شود و به همن دلیل و برای رشد مناسب، کودکان باید قبل از ساعت ۱۱ شب بخوابند.

رئیس هیات ورزش های همگانی گیلان به کم تحرکی در جامعه اشاره و اضافه کرد: از سوی دیگر با توجه به آمارهای اعلام شده، حدود ۶۰ درصد از مردم کم تحرک هستند که یکی از عوامل مهم آن ، کرونا می باشد اما همانگونه که مردم نیاز به درمان دارند، بیش از آن نیاز به تحرک دارند تا بیماری ها کاهش یابد.

زهری خاطرنشان کرد: یکی از اهداف اصلی ما در هیات ورزش های همگانی، پیشبرد جامعه از درمان محوری به سلامت محوری است به خصوص پس از شیوع ویروس کرونا، جایگاه و ارزش ورزش همگانی بیش از پیش خود را نشان داده چون با تحرک و فعالیت روزانه ، می توانیم جلوی خیلی از بیماری ها را بگیریم که یکی از این بیماری ها کرونا است.

وی یادآور شد: به طور حتم برای برون رفت از مشکلات موجود همچون چاقی های مفرط و بیماری های مختلف، باید بیش از پیش به ورزش بپردازیم چون هیچ راهی موثرتر از تحرک وجود ندارد و به همین دلیل یکی از دغدغه های مهم ما، سلامت مردم است و به همین دلیل، سعی داریم که به هر طریقی مردم را به ورزش دعوت کنیم.

وی اظهار کرد: یکی از مهمترین حامیان ما در این امر، رسانه ها هستند چون ثابت شده که رسانه در هر مقوله ای که ورود کند ، جامعه آن را می پذیرد و باعث حساسیت می شود و به همین دلیل،  رسانه ها می توانند نقش پررنگ و اثرگذاری را در دعوت آحاد جامعه، به امر ورزش داشته باشند.

رئیس هیات ورزش های همگانی گیلان در ادامه گفت: ماهیت ورزش ، سلامتی ، سرگرمی و نشاط است و ما نیز تمام توان خود را به کار خواهیم گرفت تا در جهت همین امر گام برداریم و شرایط  مختلفی را مهیا کنیم تا آحاد جامعه به ورزش به خصوص ورزش همگانی بپردازند.

وی با اشاره به اهمیتو جایگاه ورزش همگانی در کشور بیان کرد: در هر فدراسیونی، کمیته ورزش همگانی تشکیل شده و از سوی دیگر ، کمیته مینی فوتبال نیز زیرنظر فدراسیون ورزش های همگانی قرار گرفته که امیدواریم این کمیته را که همان مسابقات فوتبال گل کوچک می باشد را، در گیلان فعال کنیم چون اکثر فوتبالیست های ما که از تکنیک بالایی برخوردار بودند، از فوتبال محلات و گل کوچک به فوتبال کشور معرفی شدند.

وی به فعالیت های ۶ ماهه گذشته این هیات نیز اشاره و خاطرنشان کرد: در این مدت و با توجه به وجود ویروس کرونا و شرایط موجود، ۹۵ ویدئوی آموزشی ، ۵۰ طرح اینفوگرافی ، ۳۱ برنامه زنده ورزشی توسط ورزشکاران در کمیته های مختلف در فضای مجازی و همچنین ۱۴ مسابقه ورزشی و دو جشنواره برگزار کردیم.

استان گیلان با دو و نیم میلیون نفر جمعیت دارای افزون بر ۳۶۸ هزار دانش آموز است.