رشت – ایرنا – رئیس کل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران از هدفگذاری برای اجرای ۲۰ پروژه صنعت بیمه در کشور طی سالجاری خبر داد و گفت: یکی از این پروژه ها طرح کاهش تصادفات و محوریت اصلاح نقاط حادثه‌خیز با همکاری پلیس و قوه قضائیه است که به صورت پایلوت در گیلان اجرا می شود.

به گزارش ایرنا، مجید بهزادپور روز پنجشنبه در نشست هم‌اندیشی صنعت بیمه کشور با مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی، صنعت بیمه را موضوعی محوری و مهم خواند و افزود: با توجه به ویژگی‌های منطقه‌ای گیلان از جمله فرهنگ بالای مردم که بر این اساس و طبق شاخص‌ها، بیمه گذاری در این خطه از متوسط کشوری بالاتر است، زمینه‌های ارزشمند سرمایه‌گذاری استان و گردشگری و گستردگی سفرها این استان را به عنوان پایلوت برای اجرای برخی پروژه‌ها در نظر گرفته‌ایم.  

وی خاطرنشان کرد: تصادفات و خسارت‌های جانی و مالی ناشی از آن یکی از معضلات جدی کشور است که هم در بعد اقتصادی و هم اجتماعی آثار زیانباری در کشور دارد و باید این مساله به هر شکل ممکن کاهش داده و حل کنیم.

وی گفت: در حال حاضر ۹۰ درصد موتورسواران بیمه نیستند و هرساله بدلیل سوانح رانندگی هزاران نفر کشته و چند صد هزار نفر مجروح می‌شوند چنانکه در مجموع سالانه حدود نیم میلیون نفر درگیر این مسائل می شوند و این شرایط اهمیت بیمه را بیش از پیش نشان می‌دهد.

بهزاد پور در حال حاضر صنعت بیمه را مرتبط‌ترین حوزه ها با مردم در کشور دانست و گفت: در همین راستا سال گذشته ۵۲ میلیون و ۵۰۰ هزار مورد خسارت در کشور پرداخت شده که پیش بینی می‌شود این تعداد امسال به ۶۰ میلیون مورد برسد.

وی با اشاره به اینکه صنعت بیمه در بسیاری از موضوعات همچون درمان، شخص ثالث، تصادفات، صنعت، آتش سوزی و مسکن به مردم خدمات می دهند، تصریح کرد: ظرفیت و توانایی بیمه بسیار بیش از این مباحث است اما استفاده از بیمه نسبت به ظرفیت آن خیلی اندک می‌باشد.

وی ادامه داد: صنعت بیمه در دنیا در بعد اقتصادی یکی از نهادهای اصلی تامین منابع برای سرمایه گذاری عمومی است ضمن آنکه خود می تواند سرمایه گذاری انجام دهد.

 رئیس کل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد: معتقد نیستیم بیمه‌گری باید سودآور باشد زیرا این صنعت باید به مردم خدمات دهد اما آنچه برای بیمه سودآور است سرمایه گذاری می باشد که در سرمایه‌گذاری توانایی در ارزیابی ریسک است 

وی با بیان اینکه صنعت بیمه باید در توسعه کشور نقش داشته باشد، افزود: نمایندگان کمک کنند تا ارتقای جایگاه و نقش واقعی صنعت بیمه را تبیین کرده و  بتوانیم یک حلقه تامین منابع و مدیریت ریسک در کشور داشته باشیم.

 وی گفت: باید نقش واقعی صنعت بیمه را احیاء کنیم تا اهرم جدی برای برون رفت از وضعیت اقتصادی کشورمان در کنار بورس و بانک ها باشد.

 بهزادپور بر ضرورت اصلاح فرآیند خدمات در راستای پرداخت خسارت در زمان کمتر و ارائه خدمات و هزینه خسارت بدون مراجعات حضوری مردم تاکید و بیان کرد: بدین منظور چندین اپلیکیشین و نرم افزار تعریف کردیم.

 وی از رونمایی چندین پروژه بیمه مرکزی در روز سیزدهم آذرماه مصادف با روز بیمه خبر داد و گفت: تعدادی از این پروژه ها بسیار تاثیرگذار و موثر است چنانکه  در پروژه مربوط به تصادفات علاوه بر افزایش سرعت در فرآیند امور؛ جلوی تخلف و تقلب نیز گرفته می شود.

این مسئول بیمه ای کشور، یکی از بحث های جدی در بیمه تکمیلی را  تعداد کم افراد تحت پوشش این بیمه عنوان و ذکر کرد: در حال حاضر ۱۷ میلیون نفر تحت پوشش بیمه تکمیلی هستند که این رقم بخش محدودی از جامعه را تشکیل می دهند.

رئیس کل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران در ادامه به برخی پروژه ها و اصلاح آیین نامه های بیمه تکمیلی اشاره و تصریح کرد: اولین گام با نظام پزشکی برداشته شده است چنانکه در گذشته ۵۰ نفر اعم از واحدهای کوچکی مثل داروخانه ها و فیزیوتراپی‌ها نمی توانستند تحت پوشش بیمه قرار بگیرند اما اکنون این امر امکانپذیر شده و بسیار مورد استقبال هم قرار گرفته است.

وی سامانه پیاده سازی نظارت هوشمند، سامانه ثبت کشف تخلف و ارزیابی خسارت آنلاین برای خسارت های زیر ۲۰ میلیون تومان  و بحث نرم افزاری ریسک و سوئیچ بیمه برای نظارت را از جمله پروژه های دیگر  بیمه مرکزی کشور دانست.

بهزادپوردر ادامه همچنین از نمایندگان مردم خواست تا کارکنانی بیمه ای که بیش از ۱۰ سال سابقه دارند و سال‌ها در شرایط قراردادی هستند را برای ایجاد انگیزه مشمول تغییر وضعیت نمایند.

وی خاطر نشان کرد: تغییر وضعیت این کارکنان بارمالی به دوش دولت ندارد زیرا صنعت بیمه خود منابع مالی آن را تامین می کند و این در ارتقای کیفیت کار تاثیر گذار است.