آستارا- ایرنا- سرپرست ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد گیلان گفت: مساجد به عنوان مرکز حکمرانی اسلامی و جایگاهی که در آن باید مدیریت جامعه اسلامی شکل بگیرد، بسیار مهم هستند و باید محور همه فعالیت‌های فرهنگی و هنری به آنها بازگردد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت‌الاسلام رضا حاجتی عصر یکشنبه در نشست شورای فرهنگ عمومی آستارا اظهار کرد: همانطور که در ابتدای اسلام در نحوه حکمرانی پیامبر (ص) مرکزیت مساجد بسیار حائز اهمیت بود، این ظرفیت در دستان ما قرار گرفت و با آن انقلاب کردیم و انقلاب را حفظ نمودیم اما با سیاست‌های چندین سال اخیر به تدریج کارکرد آنها که باید محور همه فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی می‌شد را گرفتیم.

وی افزود: مساجد نه به عنوان رخنه‌پوش دولت مدرن و جبران کردن کم‌کاری‌های دولت‌ها بلکه می‌بایست در محله‌ها مامن و پناهگاه مردم می‌شد تا تمام فعالیت‌های اجتماعی  و مدیریت جامعه اسلامی در آن شکل بگیرد اما به تدریج کارکرد خود را از دست داده و به یک نمازخانه تبدیل شدند که هیچ جذابیتی در آن وجود ندارد.

سرپرست ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد گیلان بیان کرد: اگرچه این امر برای همه مساجد اتفاق نیافتاده است اما برخوردی که شکل گرفت، خواسته یا ناخواسته مساجد را به این مرحله رساند که باید سوال کنیم چرا قشر نوجوان و جوان به سمت مساجد نمی‌آیند و دلیلش این است کارکرد مساجد را تغییر دادیم و از این رو دیگر جوانان نیازی نمی‌بینند که بخواهند وارد مسجد بشوند و مساله‌ای را در آن برطرف کنند.

وی اضافه کرد: حتی در برهه‌ای قرآن را از مساجد خارج کردیم و دارالقران‌ها بیرون از مساجد مستقر شدند؛ به طوری که اگر کسی می‌خواست قرآن یاد بگیرد، باید به بیرون از مسجد مراجعه می‌کرد و یا مدرک رسمی قرآئت قرآن را باید از بیرون دریافت می‌کرد که با این شرایط باید پرسید چرا باید جوان ما به سراغ مسجد برود.

حجت‌الاسلام حاجتی با تاکید بر اینکه باید ظرفیت شبکه عظیم مساجد موجود که در دست داریم را احیا کنیم و به شرایط گذشته‌اش بازگردانیم، عنوان کرد: امام راحل تاکید می‌کرد مسجد سنگر است و باید این سنگرها را حفظ کنیم، الان بیرون سنگر خود ایستاده‌ایم، می‌جنگیم و در برابر آماج تیرهای دشمن قرار داریم و تیرها به ما برخورد می‌کند؛ در حالی که باید به مسجد برگردیم و نیاز داریم که مساجد احیا شود.

وی ادامه داد: یکی از قطعه‌های مهم پازل جذابیت مساجد، کانون‌های فرهنگی هنری هستند که این کارکرد را برای مساجد ایجاد می‌کنند و اگر کسی بخواهد خطاطی، تدوین، فیلمنامه‌نویسی، فیلمبرداری و عکاسی را به عنوان چیزهایی که جوان به‌روز جامعه نیازمند است یاد بگیرد، باید آن را در محیط مسجد بیاموزد.

سرپرست ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد گیلان گفت: گاهی اوقات تصمیمات و سیاستگذاری‌هایی که شکل می‌گیرد، با آن چیزی که در سر نسل جدید است تناسبی ندارد و لذا نتیجه نمی‌دهد؛ از این رو امروز احتیاج داریم به اینکه مساجد جذابیت لازم را داشته باشند.

وی افزود: وظیفه کانون‌های فرهنگی هنری کار و خدمات اجتماعی نیست و امید می‌رود با احیای کانون‌ها و برگشتن آنها به هویت هنری فرهنگی خودشان، این جذابیت لازم برای نسل جدید ایجاد شود؛ چرا که ماهیت تشکیل کانون‌ها این بود که به دلیل کمبود هنرمند انقلابی قرار شد تا در بستر مساجد هنرمند مسجدی و انقلابی تربیت کنیم و در این راستا باید تمام تلاش خود را انجام دهیم که از این پس به همین سمت برویم.

لزوم ایجاد نمایندگی کانون فرهنگی هنری مساجد در آستارا

امام‌جمعه آستارا همچنین در این نشست گفت: علاوه بر وجود منطقه ویژه اقتصادی و دور بودن از مرکز استان، آستارا تنها شهرستانی است که سه مرز مشترک با کشور جمهوری آذربایجان دارد، تردد اتباع خارجی را شاهد است و در معرض مسائل مختلفی قرار دارد که از این رو باید نمایندگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در آن راه‌اندازی شود.

حجت‌الاسلام محمدجواد باقری ارومی افزود: پیش‌تر به واسطه همین کانون‌ها برنامه فرهنگی و مذهبی به ویژه در فصل تابستان برگزار می‌شد که علاوه بر پر کردن اوقات فراغت نوجوانان و جوانان، انها را از بسیاری مسائل انحرافی و آسیب‌های اجتماعی تا حدود زیادی در امان نگه می‌داشت.

وی بیان کرد: الان هم به واقع نیاز است که کانون‌ها با کمک پایگاه‌های بسیج و هم‌افزایی بین دستگاه‌های مختلف، فعالیت‌های مشابه را داشته باشند و برنامه‌های متنوعی برگزار کنند تا انرژی و هیجان نسل جوان در راه درست تخلیه شود.

امام‌جمعه آستارا اضافه کرد: ۲ جوان آستارایی که سال‌ها در تهران مشغول فعالیت علمی و آموزشی هستند، طرحی را آماده کردند تا همایشی علمی در مورد جغرافیا و مدیریت شهری با نگاه به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی برگزار شود که می‌تواند کمک کند تا در بحث زیرساخت‌ها و توسعه شهری مطالبات مقام معظم رهبری به خصوص بیانیه گام دوم را عملیاتی کنیم که در وهله اول باید در شورای فرهنگ عمومی به تصویب برسد.

فرماندار آستارا نیز در ادامه بر لزوم راه‌اندازی دفتر نمایندگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در این شهرستان تاکید کرد و برای پیگیری موضوع قول مساعد داد. 

عنایت رضایی‌پور گفت: نیاز است که مساجد را در حوزه تربیتی نسل جوان بیشتر فعال کنیم، چرا که کانون‌ها می‌توانند نقش اساسی در پر کردن اوقات فراغت نوجوانان و جوانانی ایفا کنند که اسیر فضای مجازی هستند و در این عرصه باید بیشتر ورود کنیم.

وی افزود: برگزاری جشنواره علمی پژوهشی کار بزرگی می‌باشد و نگاه این است که تمام ظرفیت شهرستان برای برداشتن این گام بزرگ مورد بهره‌برداری قرار بگیرد؛ چرا که برگزاری چنین رویدادهایی در سطح ملی به احیای ظرفیت‌های منطقه کمک می‌کند.

فرماندار آستارا با اشاره به لزوم انتخاب شعاری برای این جشنواره بیان کرد: ما برای ایران ۱۴۰۴ برنامه داریم و چشم‌اندازی در این زمینه تعریف شده است و با توجه به اینکه جشنواره قرار است برای اولین بار در شهرستان برگزار شود، سه سال وقت داریم و از این رو می‌تواند شعار، نماد و چشم‌انداز آن آستارا ۱۴۰۴ باشد.

وی اضافه کرد: از مقام معظم رهبری تا رئیس جمهوری در مورد ظرفیت‌های آستارا بیاناتی دارند و همه نگاه‌ها به عنوان شریان گسترش توسعه پایدار در کشور به سمت این شهرستان است؛ اما باید نخست آستارا خودش ساخته شود تا استان و کشور ساخته شود.

رضایی‌پور عنوان کرد: در شرایطی که آستارا در محور توجه قرار گرفته است، ما نیز باید از این فرصت استفاده کنیم و با برگزاری یک حرکت علمی در آستانه دهه مبارک فجر به عنوان کاری برجسته در استان و کشور به درخشیدن شهرستان کمک کنیم. 

۹۳۲ کانون فرهنگی هنری در مساجد استان گیلان فعالیت هستند و ۶۱ هزار و ۳۲۳ نفر از نوجوانان و جوانان در این کانون‌ها عضویت دارند.

شهرستان مرزی بندر آستارا با جمعیت حدود ۹۵ هزار نفر در منتهی الیه غرب استان گیلان، در فاصله نزدیک به ۱۷۳ کیلومتری رشت و همجوار با کشور جمهوری آذربایجان واقع شده است.