رشت – ایرنا – استاندار گیلان با تاکید بر اینکه شور و نشاط و پویایی در نوجوانان و جوانان نهفته است و باید زمینه برای تخلیه این شور و هیجان در میادین و عرصه های ورزشی فراهم شود، گفت: در این رابطه باید سهمیه سرانه ورزشی را افزایش دهیم.

به گزارش ایرنا، اسدالله عباسی روز یکشنبه در جلسه شورای عالی ورزش گیلان در رشت با اشاره به اهمیت توسعه ورزش در ایجاد نشاط و شادابی در جامعه اظهار داشت: گسترش ورزش همانند آموزش و پرورش باید اولویت همه دستگاه‌ها و نهادها و تشکل‌های مربوطه قرار گیرد.

وی بیان داشت: ما در گیلان استعدادها و ظرفیت‌های ارزشمند و بسیاری در حوزه ورزش داریم که باید در راستای کشف و شکوفایی آنها اقدامات موثری انجام شود.

وی افزود: با وجود اینکه کانون رشد و تعالی ورزش و شناخت استعدادها در سنین پایین صورت می گیرد  اما باید در مدارس و در مرحله بعد درسطح دانشگاهها  استعدادها کشف شوند ضمن آنکه در مدارس باید مدت زمان پرداختن به ورزش و فعالیت ورزشی دانش آموزان در هفته را افزایش دهیم.

نماینده عالی دولت در گیلان گفت: برای همه دروس‌ در مدارس کلاس فوق العاده برپا می شود اما در حوزه ورزش هیچگاه کلاس فوق العاده و فعالیت جنبی و تقویتی دایر نمی شود در حالی که ورزش همانند سایر دروس مهم و عامل سلامتی ، شادابی دانش آموزان ، ارتقا کیفیت یادگیری و آموزش پذیری آنان است.

وی اضافه کرد: زمانی که یک کودک به رشته‌ای علاقمند است و استعداد خوبی نیز در آن زمینه دارد، باید شرایط را برای ارتقا او فراهم کرد و بهترین مکان برای این امر، مدارس هستند.

وی خاطرنشان کرد: هیاتهای ورزشی نیز برای جذب نوجوانان و جوانان مستعد تلاش بیشتری انجام دهند تا این استعدادهای ورزشی هدر نرفته و ضمن تقویت حوزه ورزش استان، فضاهای ورزشی نیز رونق بیشتری یافته و شاهد گسترش ورزش در جامعه باشیم.

عباسی در ادامه هم افزود: قهرمانان ورزشی سرمایه و افتخار ما هستند و باید همه زمینه‌های مناسب را برای فعالیت آنان فراهم کنیم تا شاهد افتخارآفرینی بیشتر آنها در میادین بین المللی باشیم.

وی با تاکید بر تقویت روحیه پهلوانی افزود : ورزشکاران ما نباید مغرور شوند زیرا غرور باعث ناکامی است و اگر امروز از زنده یاد تختی به عنوان جهان پهلوان یاد می‌شود، مهمترین علت، مردمی بودن اوست و اینکه هیچگاه مغرور نشد.

نماینده عالی دولت به قهرمانی امیررضا معصومی کشتی‌گیر گیلانی در مسابقات امیدهای جهان نیز اشاره و بیان کرد: این ورزشکار زبده و اخلاق مدار پس از قهرمانی در جهان با پرچم ایران دور افتخار زد و سپس روی پرچم سجده شکر برجای آورد و باعث غرور ملی شد.     

دراختیار قرارگرفتن اماکن ورزشی همه نهادها و دستگاههای گیلان برای توسعه ورزش

عباسی در ادامه این جلسه با اشاره به اماکن موجود در نهادها و دستگاهای دولتی در گیلان و استفاده بهینه از آنان گفت: همه دستگاهها اماکن و سالن‌های ورزشی موجود خود را اعلام کنند تا ظرفیت در اختیار برای توسعه ورزش به طور کامل استفاده می‌شود.

وی اظهار کرد: باید این اماکن و سالنهای ورزشی با هماهنگی اداره کل ورزش و جوانان گیلان در اختیار گسترش ورزش و ورزشکاران قرار گیرد.

وی ظرفیت سواحل گیلان برای گسترش ورزش را هم فرصتی مغتنم دانست و افزود: ما در گیلان ۲۸۰ کیلومتر ساحل داریم که می توان از آن در راستای گسترش ورزشهای ساحلی بهره برده و مسابقات متعددی را در این زمینه برگزار کرد.

در جلسه شواری عالی ورزش گیلان که به ریاست استاندار برگزار شد، مسئولان ورزشی و مرتبط حضور داشتند که در پایان این نشست  از ۲۸ ورزشکار گیلانی که در سومین مسابقات المپیاد ورزشی مدال کسب کرده بودند و همچنین از امیررضا معصومی قهرمان کشتی آزاد امیدهای جهان و آرمین هادی‌پور قهرمان مسابقات تکواندو آزاد آسیا تجلیل شد.