آستارا- ایرنا- امام‌جمعه آستارا گفت: دشمن اگر ذهن و فکر افراد را بتواند به نفع خودش مصادره کند، می‌تواند اهدافش از اغتشاشات را پیاده کند و لذا برای مصادره ذهن و فکر مردم کارهایی را می‌کند که به جنگ شناختی و ادراکی تعبیر می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت‌الاسلام محمدجواد باقری ارومی روز سه‌شنبه در نشست بصیرت‌افزایی به همت کانون فرهنگی-هنری مساجد آستارا بیان کرد: سال ۹۷ که قیمت دلار افزایش یافت یا در مساله افزایش قیمت بنزین و حتی کمی دورتر در سال ۸۸ و ادعای تقلب در انتخابات ریاست جمهوری که اعتراضاتی شکل گرفت، برخی مردم در میدان بودند اما الان مردم دیگر حضور ندارند.

وی افزود: علتش این است که مردم متوجه شده‌اند که اینها به واقع اعتراض نیست و فقط یک سوءاستفاده برای به آشوب کشیدن و ناامن کردن مملکت است، چنان که مقام معظم رهبری در ۱۴ خرداد امسال عنوان کردند که دشمن سعی دارد با استفاده از اعتراضات مردمی در کشور آشوب ایجاد کند.

امام‌جمعه آستارا اظهار کرد: این حرف مقام معظم رهبری برمی‌گردد به اینکه در چهارم خردادماه یک اندیشکده آمریکایی اعلام کرده بود که به خاطر گرانی برخی کالاها مانند روغن و ماکارونی زمینه برای اعتراضات در ایران فراهم است و بایدن به عنوان رئیس جمهور آمریکا باید به این قضیه کمک کند؛ وقتی آنها می‌نشینند، بررسی می‌کنند و از رئیس جمهورشان می‌خواهند برای ایجاد اغتشاشات در ایران کمک کند، نشان می‌دهد که آنها کار حسابی و برنامه‌ریزی شده داشتند.

وی اضافه کرد: متاسفانه اما این مساله اتفاق افتاد و شاهد تلفات و خسارت‌های جانی و مالی فراوانی بودیم که یک مورد هم در شهرستان آستارا اتفاق افتاد، هرچند در مقایسه با سایر شهرها چیزی نبود اما برای ما و آستارا خیلی سنگین بود.

حجت‌الاسلام باقری ارومی عنوان کرد: آستارایی که مردمش همیشه به فرهنگ و ادب شناخته شده‌اند، حتی اگر اختلاف نظر سیاسی، اجتماعی، دینی و مذهبی هم داشته باشند، سابقه ندارد که کسی بخواهد در این شهرستان به خیابان بیاید، تخریب کند، شیشه بانک بشکند و موتور سپاه را آتش بزند.

وی گفت: علت اینکه در جای جای کشور سعی کردند این برنامه را ایجاد کنند، این اغتشاش و آشوب را به سراسر کشور بکشند و اینکه چرا یک عده فریب آنها را خوردند و شرکت کردند باید ریشه‌یابی شود.

امام‌جمعه آستارا ادامه داد: هنرمندان یک قشر تاثیرگذار در جامعه هستند و چنانکه یک عده‌ای از این هنرمندان به معترضان ملحق و با کارهای خود باعث شدند که آتش اغتشاشات شعله‌ور شود، می‌توانستند آب سردی به این آتش بریزند و جامعه را آرام کنند زیرا ورزشکار، هنرمند و چهره سرشناس ما به این تشخیص نمی‌رسد که ما در چه وضعیتی قرار داریم، این تشخیص حق و باطل خیلی مهم است.

وی افزود: رسانه‌های شناسنامه‌دار و معروفی مانند بی‌بی‌سی، دویچه‌وله، ایران اینترنشنال، من و تو و یورو نیوز که آتش بیار معرکه هستند چنان کار می‌کنند که انگار غیر از ایران هیچ اتفاق دیگری در بیش از ۲۰۰ کشور جهان نیست؛ همه خبرها، فیلم‌ها و گزارش‌هایشان از ایران است.

حجت‌الاسلام باقری ارومی بیان کرد: چرا تمرکز کردند در ایران و برایشان اینقدر مهم است در حالی که آمریکا دارو، نفت، بیمه، کشتیرانی و قطعات هواپیما و صنعت ما را تحریم می‌کند اما به ایلان ماسک اجازه می‌دهد که در ایران اینترنت ماهواره‌ای رایگان ارائه دهد.

جنگ امروز جغرافیا ندارد

وی اضافه کرد: یکجا جبهه، جنگ، تجهیزات و نفرات مشخص است ولی الان در جنگی هستیم که جغرافیا ندارد و جغرافیایش ذهن و قلب، خانه و پشت‌بام و گوشی همراه ما شده و همه جا پراکنده است و از این رو با القای مطالبی که اکثرش دروغ است، اهداف خود را به خورد ما می‌دهند.

امام‌جمعه آستارا عنوان کرد: این رسانه‌ها در ساندویچ خبری خود لابه‌لای خبرهای درست، خبرهای دروغ مد نظر خود را به خورد ما می‌دهند و جوری جاسازی می‌کنند که ما متوجه نمی‌شویم و این گونه در ذهن ما نفوذ می‌کنند و یک عده هم باور می‌کنند.

وی یادآور شد: چنانکه مقام معظم رهبری نیز مورد اشاره قرار دادند، برخی فکر می‌کنند که دشمنی آمریکا با ما به ۱۳ آبان ۱۳۵۸ بازمی‌گردد و در ۴۳ سال گذشته که آنها را از کشور بیرون کردیم با ما دشمن شدند، در حالی که دشمنی آمریکا با ایران از ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ در دوران شاه آغاز شد، زمانی که دولت مصدق به عنوان یک دولت ملی برخاسته از مردم تشکیل شد، با آن مخالفت کردند؛ برای آمریکا رژیم پهلوی یا جمهوری اسلامی فرقی ندارد و تنها اهدافش برایش مهم است.

حجت‌الاسلام باقری ارومی افزود: وقتی می‌بینیم که انگلیس در دوره قاجار کشور پهناور ما را تکه تکه کرده و به کشورهای دیگر بخشیده است، آنهم در زمانی که تسلط کامل داشتند اینقدر دشمنی می‌کردند، باید متوجه باشیم الان که دستشان بریده شده، دشمنی‌شان هم بیشتر شده است.

وی با تاکید بر اینکه آنها هیچ وقت خیرخواه ما نخواهند بود، گفت: وقتی بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی می‌گوید که ما جنگ را داخل ایران خواهیم برد، آیا ما را دوست دارد که دلار می‌دهد به ایران اینترنشنال که هر روز بر ذهن ما پمپاژ خبری کند.

امام‌جمعه آستارا افزود: مهم است که ما اول دوست و دشمن خود را بشناسیم و بدانیم هر آنچه از سمت دشمن می‌آید ضرر است، حتی با ادعای دوستی؛ چنانکه روسای جمهور آمریکا هر سال سفره هفت سین می‌چینند اما دارو را تحریم می‌کنند تا یک شربت یا آنتی‌بیوتیک ساده در هیچ داروخانه‌ای پیدا نشود.

وی بیان کرد: مساله مهمتر این است که جدای دشمن‌شناسی، حداقل اگر می‌خواهیم حرف آنها را بشنویم باید حق و باطل را تشخیص دهیم و ببینیم آنچه که آنها می‌گویند آیا واقعا حق است؛ خودمان باید شناخت و بصیرت داشته باشیم و اگر ذهن و فکر ما را برای خودشان مصادره کردند، دیگر مانند یک شهروند آمریکایی و انگلیسی هستیم که فقط از نظر فیزیکی در داخل کشور ایران زندگی می‌کند.

حجت‌الاسلام باقری ارومی اضافه کرد: همه چیز نباید در جامعه یکدست، یکصدا و یکجور باشد و خداوند در قرآن کریم می‌فرمایند که این اختلاف برای این است که از همدیگر شناخته شوید و اگر قرار بود همه از امت واحد باشند که ارزشی نداشت؛ این اختلاف‌ها و تفاوت‌ها برای این است که افراد راه خود را پیدا کنند و در این میان یکی راه را زودتر پیدا می‌کند و زودتر به سعادت می‌رسد، یکی دیرتر و یکی هرگز نمی‌رسد و این امر به عمل ما وابسته است.

وی با تاکید بر اینکه دشمن با ایران قوی و ملیت ما مخالف است، عنوان کرد: قوت ما از آنجا مشخص می‌شود که مدام بحث فرار نخبه‌ها را مطرح می‌کنند و این نشان دهنده قوی بودن ما از نظر علمی است؛ از نظر منابع زیرزمینی هم غنی هستیم اما دشمنان جوری سیاه‌نمایی می‌کنند که انگار همه جا گل و بلبل است و فقط ما مشکل داریم.

امام‌جمعه آستارا بیان کرد: وقتی این قطعه‌ها را مانند پازل کنار هم بگذاریم، می‌فهمیم که چرا آمریکا تلاش می‌کند کشور ما را بهم بریزد و به جوانی برای شعارنویسی پول می‌دهد.

وی تصریح کرد: وقتی عاقلانه به مسائل فکر کنیم، می‌بینیم قدرتی قلدر در جهان زورگویی می‌کند و یکی از ابزارهای زورگویی‌اش هم همین رسانه است و به وسیله آن هر کاری می‌کند تا اذهان مردم را به سمت خود بکشد؛ لذا باید شناخت، عرق ملی و ایمان ما نسبت به مسائل خوب باشد، موقعیت‌شناس، دشمن‌شناس و جریان‌شناس باشیم تا از این امتحانات سربلند بیرون بیاییم.