رشت – ایرنا – استاندار گیلان با تاکید بر ضرورت حفظ ارتباط با دانش‌آموزان و شنیدن حرف‌های آنها بر فعال‌سازی کرسی‌های آزاداندیشی دانش‌آموزی تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، اسدالله عباسی غروب چهارشنبه در آستانه فرارسیدن روز دانش آموز و روز ملی مبارزه با استکبار جهانی در جمع تشکل های دانش آموزی و مسئولان آموزش و پرورش در سالن الغدیر استانداری گیلان در رشت اظهار داشت: مدیران آموزش و پرورش، فرهنگیان و مربیان ارتباط بین دانش آموزان را حفظ و زمینه ها و فرصت های صحبت کردن دانش آموزان را فراهم کنند.

نماینده عالی دولت در استان گیلان با اشاره به حضور پرشور و انقلابی دانش آموزان در مناسبت های مختلف خاطر نشان کرد: روحیه انقلابی دانش آموزان روح تازه ای به کالبد جلسات ما مسئولان می دهد.

وی با بیان اینکه همه ما در گیلان اعم از دانش آموزان باید به گذشته خودشان افتخار کنند، اضافه کرد: ما نسل شهید میرزاکوچک خان جنگلی روحانی مبارزه گیلانی هستیم که علیه استبداد و استعمار خارجی به مبارزه برخواست و تا پای جان ایستادگی کرد. 

عباسی در ادامه با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دانش آموز و با تبریک فرارسیدن ۱۳ آبان روز ملی مبارزه با استبکار جهانی اظهار داشت: یوم الله سیزدهم آبان، نقطه عطفی برای دشمن شناسی است، فلسفه وجودی این روز از قبل تعیین نشده بلکه رویداد و رخداد تاریخی است که در آن دستان پلید دشمن رو شد.

وی بیان داشت: در ۱۳ آبان سال ۵۷ جمعی از دانش آموزان دارای مبانی محکم اعتقادی و ایمان راسخ جلوی دانشگاه تهران علیه رژیم پلوی قیام می کنند و به شهادت می رسند و این روز را در تاریخ جمهوری اسلامی به ثبت می رسانند.

نماینده عالی دولت در استان گیلان در ادامه با تشریح سایر اقدامات پلید آمریکا اعم از به خاک و خون کشیدن دانشجویان، جنگ تحمیلی علیه ایران و حمایت از صدام اظهار داشت: شرارت آمریکا به عنوان دشمن کاملا برای ما محسوس بوده و هست. 

وی با اشاره به توطئه های دشمنان علیه کشور جمهوری اسلامی پس از پیروزی شکوهمند انقلاب و تداوم نقشه های پلید و شوم آنان اضافه کرد: دشمن امروز با صف آرایی به دنبال دروغ پراکنی برای فریت جوانان و نوجوانان است تا آنها را  وارد خیابان ها کنند.

استاندار گیلان اظهار داشت: دشمن با ابزارهای رسانه ای با دروغ پراکنی طوری ذهن ها را درگیر می کند که برخی جوانان و نوجوانان دوستان را دشمن و دشمنان را دوست به حساب  آورند از اینرو باید دشمن را شناخت تا جای دوست و دشمن عوض نشود.

وی با بیان اینکه کشور جمهوری اسلامی برای حفظ انقلاب هزاران شهید داده و نهال انقلاب اکنون به درختی تنومند تبدل شده است، اضافه کرد: توطئه ها و نقشه های دشمنان همواره نقش برآب است، جوانان و نوجوانان ما بصیر و آگاه از ترفندهای دشمنان هستند.

تشکل‌های دانش‌آموزی؛ فرصتی برای مطالبه‌گری

مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان نیز در این نشست با اشاره به نقش و جایگاه تشکل های دانش آموزی در مدارس اهمیت توجه به این تشکل ها گفت: تشکل های دانش آموزی، فرصتی برای مطالبه گری دانش آموزان است.

محمد فائزی اظهار داشت: تشکل های دانش آموزی فرصتی گرانبها برای شکوفایی استعدادهای فرزندان ما اعم از “استعداد مسئولیت پذیری و احساس مسئولیت” هستند به ویژه در روزگاری که کمتر در خانواده ها به این موارد توجه می شود، از این‌رو تشکل های دانش آموزی خلا مسئولیت پذیری در خانواده را پر می‌کنند.

وی با بیان اینکه دانش آموزان نقدکردن و مورد نقد واقع شدن را در سنین نوجوانی در تشکل ها تمرین می کنند، اضافه کرد: این فرصت اتفاقی بی نظیر و رخدادی پرثمر است.

در این مراسم هر یک از تشکل های دانش آموزی ضمن خواسته هایی از جمله احیاء زنگ پرورشی در مدارس و حمایت از اردوهای راهیان نور بر حضور گسترده و پرشور در راهپیمایی  ۱۳ آبان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی تاکید کردند.

استان گیلان دارای افزون بر ۳۷۰ هزار دانش آموز است.